434 als of hij eenen aanval wilde pareeren. Niet wetende of hij soms eenig gevaar in het oog had, dat mij ontgaan was, vroeg ik hem: ritmeester, wat is er gaande? Het antwoord was: //Als ze denken dat ze mij met hunne strikken uit het carré zullen halen, dan zullen ze zich wel bedriegen, want ik zal ze ferm doorsnijden." Hij was ter goeder trouw van meening, dat de Bonische ruiters de strikken, die zij op de hertenjacht bezigen, over de gelederen heen, iemand om den hals konden werpen, en hem in wilden ren buiten de carrésen met zich konden voortslepen. Yele officieren van miju gevolg en van het 3P bataljon hebben dat gezien en gehoord. Tijdig genoeg koos de Bonische ruiterij het hazenpad, en had geen zin in den muur van bajonetten, die zij voor zich zag. Ook onze tirailleurs, geleerd door vroegere gevechten, keken'goed uit en formeerden zich vlug en Hink in groepen of hopen, waarbij het geheel zoo imposant en dreigend was, dat de Bonische kavallerie zelfs geene enkele ernstige poging tot den aanval heeft durven doen hoewel ze tochzoo als ik later vernamdoor de tirailleurs en granaatkartetsen belangrijke verliezen heeft geleden. Een oogenblik werd hier halt gemaakt om wat op verhaal te ko men. De hitte was drukkend en er was gebrek aan water. "V oordat men tot den aanval op Boni overgingmoest het verkend worden, want ook toen nog waande men het versterkt, goed bezet en besloten tot hardnekkige verdediging. Mijn voornemen was, om, na het punt van aanval bepaald te hebben, dien aanval met de en 2e kolonne te doen, nadat hij door de vereenigde artillerie naar behooren zoude zijn voorbereid. De 3C kolonne zoude op de vlakte de reserve blijven uitmaken. De verkenning had plaats met eene tirailleurlinie, die omzichtig Boni naderde, over den vervallen aarden wal naar binnen sloop, en al ver der doordrong. Het was, bedrieg ik mij niet, eene kompagnie van het 14c bataljon. De vereenigde artillerie had, onder den luitenant- kolonel Kellermann, intusschen eene uitmuntende stelling genomen van waar de hoofduitgang van Boni bestreken werd. De eerste en tweede kolonne, in kolonne-formalie zoo als ze den marsch hadden gemaakt, gereed tot den aanval. De kavallerie eenigszins zuidelijk, vereenigd opgesteld, om op het vereischte oogenblik, Boni door, of er zuidelijk om heen te snellen, ter vervolging. Het was bladstil, geen geluid werd gehoord, en de hitte was O O O

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 441