437 beschouwingen over ouze zeemacht van den kolonel Jansendan van den heer de Roo van Aldenverelt. Wij hechten zeer veel waarde aan ondervinding. Maar ook zonder ondervinding, zonder eigen aanschouwing, kan men, door studie alleen, groote vorderingen maken op het gebied van deze of die wetenschap. Leest menVeths Javasche landschappen in den Gids van 1872 dan is men verbaasd, hoe iemand, die nooit Indie's bodem heeft betreden, bij een schat van kennis, dien hij over Insulinde uitstort, aan zijne beschrijvingen zulk een koloriet weet te gevendie ooggetuigen zelfs niet staat zijn duidelijker te makem Bien écrire— zegt Buffon, over den stijl sprekende Jest tout^ a la fois bien penserbien sentir et bien rend re; Jest avoir en même temps de Fesprit, de Fame et du gotd. We willen den heer Evenwel de verzekering niet geven, dat er geene gebreken aan zijn werk kleven. Hij zal daar even goed van over tuigd zijn als wij, maar dat de schrijver van de Taktiek der Infan terie góed gedacht en goed gevoeld heeft, dat hij goed heeft weer gegeven hetgeen hij bij anderen vond, zal niemand ons tegenspreken. Cest avoir de Vesprit, en dat is in 't geheel niet te versmaden. ld infanterie est la reine des balailles. Schoone woorden van den fleren Bretagner, aan wien de verdediging van Parijs in 1870 werd opgedragen. Maar schooner nog, omdat die woorden het poëtisch omhulsel der naakte waarheid zijn. De infanterie maakt de voornaamste kracht uit van de nieuwere legers. Zoolang zij nog niet wankelt, kan men nog hoop hebben, dat een slag niet verloren is. Dit is niet alleen wear, omdat zijde massa uitmaakt van de legers en daardoor de grootste lasten van het gevecht torscht, maar vooral omdat hare materieele waarde verhoogd is door de groote verbeteringen, die hare vuurwapens hebben ondergaan. ïioor de opstelling in kompagnies-kolonnes als gevechts-formatie aan te nemen en hierdoor het uitzwermen van groote tirailleurliniën gemakkelijker te maken, is de infanterie beweeglijker geworden. Door de tirailleur-gevechten waarbij ieder soldaat meer op zich-zel ven staat dan in de gelederenis ieder ondergeschikte meer in de gelegenheid gesteld naar eigen oordeel te werk te gaan. Dit is het juist, wat men den soldaat hoe langer hoe meer moet inprenten. Door het sneller vuren der infanterie, is hare vuuruitwerking bij eene goede leiding en vuurdisciplineveruielender geworden. Door dat vuur is een aanval van kavallerie, zoolang de infanterie

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 444