438 pal staat en geetie verwarring in hare gelerieren heerscht, hoogst twijfelachtig in de kans van slagen geworden. Maar wat juist de infanterie zoo sterk maakt, is dat zij aanvallend en verdedigend kan optreden, en in beide gevallen niet slechts door haar vuurdat ongetwijfeld hare voornaamste kracht uitmaakt, maar ook door hare blanke wapens. Zij kan als zoodanig optreden over dag's nachtsop alle eenigszins bruikbare terreinen koftom, onder alle omstandigheden. Immers noch de strategie, noch de taktiek doet als voorheen bij voorkeur hare eischen gelden op die terreinen, voor het tooneel des oorlogs, waar men, even als op een tafel, met figuurtjes de veldslagen ordelijk en netjes kan voorstellen. De bergen valleien bosschen dorpen, ravijnen slooten, worden niet meer systematisch vermeden; integendeel, men is er op uit, die terreindeelen en terreinvoorwerpen in elk slagveld op te nemen. Van die terreinvoorwerpen moeten de beweeglijke en buigzame kom- pagnies-kolonnes en tirailleur-linien der infanterie gemakkelijk partij kunnen trekken. Op die terreindeelen moet onze infanterie in haar element zijn Vooral bij de verdediging kan de infanterie groote voordeelen hebben. De dorpen en afzonderlijk staande huizen zijn dan voor haar degelijke steunpunten, terwijl de terrein-hoogten, slooten, bosch- randen haar voor borstwering dienen, waardoor zij bedaard den vijand kan afwachtenin haar vuren niet gestoord wordt en de waarde hiervan, door het sneller laden met de achterlaadgewerenaanmer kelijk verhoogd wordt. De veldslagen van den tegenwoordigen tijd zijn gewoonlijk niet anders dan eene serie van geïsoleerde gevechten op voorname terrein- punten als bosschendorpen, rivierovergangen, défilés. In die ge vallen speelt de infanterie de hoofdrol. Ziedaar in korte woorden, wat de Franschen zouden zeggen, de esprit de la tactique moderne van de infanterie. Tot goed begrip van de trapsgewijze ontwikkeling dier taktiekzoude de heer Even wel beter gedaan hebben, daarvan wel eene geschiedkundige schets te geven (bladz. I), om den beoefenaar der taktiek, want voor'dezen is toch zijn werk geschreven, aan te toonen, hoe men sedert de tijden der beruchte linie-taktiek tot de tegenwoordige formatiën is geko men. Vóór de algemeene invoering der getrokken tromplaadgeweren waren die formatiën grootendeels dezelfde als die, welke gedurende Journal de Farmée Beige, 1872, no. 247. Recrutement, Organisation. P.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 445