441 Alweder dezelfde aanmerking, die wij hierboven maakten. Iemand die een werk over taktiek schrijft, moet niet afdalen tot een kritiek over reglementen. 'Reglementen worden vaak door mannen samen gesteld die van den oorlog geene ondervinding opdeden. Zoude een aanvoerder zich daardoor laten binden? Wat zijn reglementen, wat zijn over 't algemeen bepalingen; what are laws zegt Macau- Jaythey are hut mere wordstill a man comes and puts life in to them. Indien het door de ondervinding van de laatste oorlogen bewezen is, dat de bajonet-aanval, gevolgd door eene melée, niet meer plaats vindt, moeten wij ons dan toch diets laten maken, dat het wel plaats heeft, omdat het in het exercitie-reglement voorge schreven is? Dat zoude men van een onder-adjudant niet kwalijk nemen, als hij het op eene theorie van onder-officieren en korporaals vertelde Eene Nederlandsche kompagnie infanterie is op voet van oorlog 160 man sterk, gelooven wij; derhalve eene sectie 40 man. Zijn 40 man niet voldoende voor de tirailleurlinie, dan neme men er 80 en bestemine de rest der kompagnie voor reserve. Is dit nog niet voldoende, dan des noods de geheele kompagnie en eene reserve van een ander bataljon. Laat dit gerust aan den aanvoerder over. Is hij- voor zijn taak berekend, dan zal hij wel weten wat hij moet doen. Wij moeten ons niet te veel hechten aan die reglementen, dat is verkeerd. Zelfdenkers en mannen van karakter, die des noods een reglement niet opvolgen, zijn meer waard dan reglementen- specialiteiten en angstvallige opvolgers van //bepalingen." De carré-formatie biedt groote voordeelen aan. Zij is de normale verdedigings-vorm van infanterie tegen kavallerie. Geoefende en goed gedisciplineerde soldaten behoeven, met achterlaadgeweren bewapend, den aanval van kavallerie niet altijd in carré af te wachten. De Eransch-Duitsche oorlog bewees dit. Maar voor jonge soldaten en niet goed geoefende hulptroepen zal dit, in weerwil van hunne uit muntende bewapening, een vereischte zijn. De carrés kunnen, wat de diepte der gelederen betreft, in twee soorten worden verdeeld: het holle carré, op twee gelederen, en het volle carré, op vier gelederen, waartoe eigenlijk onze voormalige kolonne tegen de kavallerie behoorde. Welke van deze twee soorten is te verkiezen? De heer E. geeft hierop een duidelijk antwoord //Is een carré op vier gelederen te verkiezen boven een op twee gelederen? Wij gelooven het niet, maar wél verdient het aanbeve-

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 448