37 late onze onder-officieren waaruit het meerendeel der officieren ge trokken wordt, eenvoudig het geschiktste punt voor de opstelling van een veldwacht opzoekenmen late hen een wegeene stelling ver rennen een rapport uitbrengen en men zal ontwarendat velen lunne taak erbarmelijk zullen vervullen slechts zeer weinigen heb ben een duidelijk besef van den waren oorlogmaar 't kan ook moeielijk anders, de oefening, zoowel praktischals theoretisch zooals die tot nu toe over het algemeen geleid werd, is niet geschikt, om ïen behoorlijk op de hoogte te brengen van hunne plichten in het veld. Door eindelooze exercitiën en inspectiën maakt men geen veld- soldaten. Bij de opleiding tot officier nu werd tot heden weinig of geen werk gemaakt van de studie der tactiek, maar hoe eenvoudig; die studie sommigen moge schijnen, ik voor mij geloof, dat, even als in elke andere studie leiding en wel goede leiding noodig is, dit ook met de krijgskunst het geval is, ja misschien nog meer dan in eenig ander vak, omdat die studie voor den nog oningewijde wel iets droogs heeft, ten minste als men het alleen uit boeken moet hebben. Eigen studie is slechts bij enkele ontwikkelde geesten vrucht baar. Eindelijk kan iii de derde plaats de toestel ook tot meer algemeen gebruik dienendoor daarbij twee troepengedeelten tegen over el kander te laten ageeren. Hiertoe worden minstens drie personen vereischt, een van hen is de zoogenaamde vertrouwde, de beide an deren zijn de bevelhebbers der beide partijen. Deze vertrouwde moet iemand zijn van algemeen erkende tactische kennis, die daarbij het volkomen vertrouwen geniet van de heide partijen. Hij deelt aan de beide opperbevelhebbers het algemeene denkbeeld der uit te voeren manoeuvre in een schriftelijke order mede, waarbij hij hen tevens bekend maakt met de sterkte hunner onderhebbende troepen hun opgeeft op welke plaats en hoedanig deze op een bepaald tijdstip gelegerd zijn, en welke berichten er op datzelfde tijdstip omtrent den vijand bekend zijn. De opperbevelhebbers deelen daarop den ver trouwde hunne dispositiën schriftelijk mede, terwijl zij van het oogenblik van de ontvangst der order van den vertrouwde niet meer met elkander in contact mogen komen. De kaart wordt nu uilgelegd, de vertrouwde plaatst zich aan de tafel, voorzien van potlood en papier, en kondigt aan dat de partij een aanvang neemt, teekent uur en minuut aan (het tijdstip in de order vermeld) en roept een der opperbe"elhebbers b. v. A. tot zich,

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 44