443 vormt de schoonste bladzijden vaif zijn boek en is eene aandachtige lezing overwaardig. Tot juist begrip van dat goed'uitgewerkte hoofdstuk, laten we hier de geschiedenis van het tirailleur-gevecht en der kompagmes- kolonnes volgen en putten die uit Rustow's Krijgsgeschiedenis van den nieuwer en tijd. De minachting, die de hoogere klassen in de achttiende eeuw over het algemeen voor de minderen koesterden een overblijfsel van den riddertijd, waardoor de waarde der //gemeenen" als menschen algemeen zeer gering geschat werd was de oorzaak, dat men vol strekt niet op de gedachte kwam, de met geweren gewapende sol daten eenige zelfstandigheid te geven. Van het tirailleur-gevecht kon derhalve toen geene sprake zijn. Het bataljon moest altijd bijeen blijven, onder de oogen en in de hand van den aanvoerder. In de legers van Frederik den Groote was dit vooral noodigom de desertie te beletten, daar het aantal vreemdelingen in zijn leger aanmerkelijk groot was. Hij beval zijne generaals daarom dringend aan, alle'gevechten om terreinvoorwerpen te vermijdenomdat het daarbij volstrekt noodzakelijk was, den troep gedeeltelijk te ontbinden, en de soldaten zich in de huizen, schuren en bosschen konden verbergen. Eerst in den Noord-Amerikaanschen vrijheidsoorlog waarin La fayette met zijne ondernemende schare Eranschen schitterde werd het tirailleur-gevecht geboren. Die oorlog gaf aanleiding, dat men in de Europeesche legers bij elke kompagnie infanterie eenige soldaten met bussen wapende, maar het getal dezer manschappen was zeer klein en de busschutters werden niet eens als tirailleurs onderwezen en geoefend. Een groot aantal officieren en soldaten van het Fransche leger van 179-21795 was in Noord-Amerika geweest en had daar de, hoe wel nog zeer gebrekkige, toepassing van het tirailleur-stelsel gezien. Dit stelsel viel zeer in den smaak van het Kepublikeinsche leger, zoodat zelfs de jongste Fransche rekruten in verspreide orde al. vu rende konden vooruitrukken. Ieder individu had bij deze formatie gelegenheid uit te munten, zijn eigen oordeel te gebruiken, maar vooral om zelfstandig te handelen. Om die reden koos men de formatie in verspreide orde tot den normalen vorm van het vuurgevecht der infanterie; maar eerst in 1809 werd door de Oostenrijksche infanterie het verspreide gevecht oordeelkundig toegepast.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 450