444 De op verschillende wijzen door natuur en bebouwing verdeelde en door rivieren, heggen, kleine aarden wallen en slooten doorsne den en met boschjes bedekte bodem van de Nederlanden en noor delijk Frankrijk het hoofdtooneel des oorlogsdie als 't ware voor de nieuwe taktiek gevormd was en de toepassing van zelfs de beste vormen en het eigenaardige der vroegere taktiek dikwijls on mogelijk maakte, droegvooral door den revolutionairen geest van het Fransche leger er toe bij de taktiek der tirailleurs algemeen te doen invoeren. Bij de opstandelingen der Vendée die door hunne kennis van het terrein, dat meer dan eenig ander terrein gelegenheid geeft tot hinderlageu en zelfstandige ondernemingen werd die tak tiek vooral in toepassing gebracht. Van achter elke heg met geweer schoten begroet, werden de republikeinen daarna aangevallen. Mis lukte de aanval, dan verstrooiden de Vendéeërs zich in hunne wonintjen en op hunne akkers, om zich spoedig daarna in den rug of op de flanken des vijands weder te verzamelen; het karakter van den guerilla-krijg bij uitnemendheid. Maar die groote zelfstandigheid der republikeinsche soldalendie dc levenskracht der Fransche legers verhoogde, gaf ook aanleiding tot eene groote versnippering der strijdkrachten. Bonaparte begreep dan ook, dat een der oorzaken der gebrekkige leiding van een veldslag en der onmogelijkheid, dien goed dooréén persoon te doen plaats hebbengelegen was in het overdreven ge bruik van het tirailleur-gevecht, en dat dit tot eene verstrooiing der strijdkrachten in 't algemeen aanleiding gaf. Sedert 1809 maakte de tirailleur-dienst bijna overal de hoofdzaak uit bij de exercitiën. De nieuwe geest, die het volk bezielde, verhoogde de waarde dier oefening. De mindere klassenwaaruit de legers voltallig gehouden werden, hadden bijna overal eene grootere persoonlijke vrijheid ver kregen dan vóór de groote omwenteling. Grootere zelfstandigheid van denkwijze, grootere beschaving en lust in eene zaakdie vroeger een last was, waren hiervan het gevolg. Die lust werd grooter, naar mate dc zaak meer speelruimte gaf voor de vrijheid in de bewegingen en omdat de officieren een zelfstandigen werkkring verkregen en met de manschappen voor eenigen tijd van het dwangbuis bevrijd werden, dat hen bij de methodische exercitiën in gesloten orde omknelde. Bij al de groote voordeelen van het verspreide gevechtsluite men evenwel niet het oog voor de gevaren, die kunnen ontstaan door

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 451