446 //Ook het beurtelings bewegen der groepen bij het vuren wil ons maar niet bevallen; erger nog, wij houden het voor niet mogelijk. (Wij voegen er bij: en voor zeer gevaarlijkMocht dit aanvan kelijk nog wél het geval zijn, dan zal, door versterking der linie, verlie zen, een nooit te vermijden wanorde, die groepsgewijze beweging niet meer zijn uit te voeren." (bl. 60.) Moge het ook eens op het oorlogsterrein blijken, dat hetgeen de kundige schrijver omtrent de nutteloosheid der soutiens aanvoert, volkomen waar is //Stelt men zich voor een lange tirailieurmassa, op 30 a 40 pas gevolgd door een linie van ondersteuningspostenelk ter sterkte van 8 a 16 man. Men wil den vijand aanvallen en niets is duide lijker, dan dat men eenige honderde passen over een open terrein zal moeten voortrukken. De posten zijn nu bij voorkeur het doel van het vijandelijk geweervuur; want hoe goed zij zich ook willen dekken, zij zijn toch genoodzaakt telkens de tirailleurlinie te volgen, zich alsdan bloot te geven, en juist van die oogenblikken maakt de vijand gebruik. Gaan zij nu op een 100 pas van de aan te vallen stelling in de linie over om vuur te geven, dan wordt hun toestand nog gevaarlijker, daar zij alsdan aan het snelvuur der tegenpartij zijn blootgesteld. Wordt een der vleugels van de linie bedreigd, dan zijn zij genoodzaakt zich op te lossenkunnen alsdan dien vleugel ombuigen en croc défensif en door hun vuur de vijande lijke beweging bemoeielijkendoch, aangezien zij te zwak zijn, in slechts geringe mate." //In verspreide orde zijn dus de soutiens nuttig. Maar hieruit volgt dan ook, dat het de voorkeur verdient, de linie sterker te maken en geen ondersteuningsposten te gebruiken." '/Bij de verdediging is de zaak tamelijk wel dezelfde. Waagt het een soutienzich in gesloten orde en op korten afstand bloot te stellen, dan zal er van vuren waarlijk niet veel sprake kunnen zijn. Gok hier is het beter, alleen de verspreide linie het vuurge vecht, de hoofdkracht der verdediging, te laten voeren. En waarom zou men daaraan een groot getal tirailleurs onttrekken?" (Bladz. 63 en 64.) Van de soutiens komen wij tot de reserveen over de bij eene tirailleurlinie behoorende gesloten troepen sprekende, mogen we hunne opstelling niet vergeten. Nog een enkel woord derhalve over de korApagnies-kolotineswaarvan wij hier boven, als hulpformatie, reeds het een en ander gezegd hebben.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 453