447 De kompagnies-kolonnes zijn door de tirailleur-gevechten in het leven geroepen. Om voor het front der gesloten troepen grootere massa's tirailleurs te kunnen verspreiden dan bij de gewone formatie van geheele ba- taillons mogelijk was, werden de kompagnies-kolonnes en bij de Oostenrijkers de divisie-Monnesdie uit twee kompagniën bestaan, ingevoerd. Door dat de bataillons daarin opgelost werden, werd het mogelijk met kleine taktische lichamen zelfstandig op te treden, het° gevecht van enkele bataillons langer aan den gang te houden en het in verschillende momenten te verdeelen. Ook deze formatie viel zeer in den smaak de,r officieren. Een bataillon ageerde op dezelfde wijze als eene brigade, welker eenheden kompagniën waren. De aanvoerders waren officieren van mindere rangen. Zoo exerceerde men dikwijls met legerkorpsen, evenals vroeger met enkele bataillons. Evenals van de tirailleur-liniën.maakte men ook van de kom pagnies-kolonnes een misbruik. Wanneer een divisie-kommandant alzijne infanterie in kompagnies-kolonnes gaat oplossen, beslaat zijn troep wel eene zeer groote terrein-uitgestrektheidmaar heeft hij daarentegen geen goed overzicht van zijn troep en nergens zoo veel macht bij elkander, om op eenig punt beslissend op te treden. Dit zal evenmin kunnen gebeuren met kompagnies-kolonnes van zwakke bataillons, b. v. van 600 man en 6 kompagniën. Die ba taillons doen dan beter, in stede van kompagnies-kolonnes, kolonnes van drie kompagniën samen te stellen. De groote voordeelen der kompagnies-kolonnes zijn daarentegen niet weg te cijferen. Voor den aanval bewijzen zij goede diensten. Voor de verdediging van moeilijk te overzien en doorsneden terreinvan bosschen, tuinen, omheiningen van dorpen zijn zij uitstekend De oorlogen van 1866 en 18701871 hebben de waarde der kompagnies-kolonnes verhoogd. In die oorlogen heeft de kompagnie zegt de Heer E. als taktische eenheid zulk een groote rol gespeeld (bladz. 53). Daarom zegt hij dan ook (bladz. 52): '/In het eigenlijk gevecht zal men voortaan slechts de volgende eenheden kunnen aanwenden, de kompagnie en het half bataillon." En verder (op bladz. 53)"De kompagnie isgoed aangevoerdeen bruikbare troepgeschikt tot het uitvoeren Riistow, Krijgsgeschiedenis. P.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 454