448 van die kleine offensive bewegingen, die men bezwaarlijk met een geheel bataillon kan uitvoeren." //De kompagnie bezit, op zich-zelve beschouwd, niet die kracht voor den aanval, welke een groote troep heeft, een der redenendie men zeer onjuist tegen hare invoering als taktische eenheid heeft aange haald en die alleen aan een verkeerd gebruik moet toegeschreven worden. Deze redenen, het verloren gaan der leiding, het geheel uit de hand 1 aken der troepen alsmede de zoo even genoemde, be hoeven wij niet meer te wederleggen; doch hoe groot de voordee- lenvei bonden aan het zelfstandig optreden der kompagnie, ook zijn, zoo mag dit laatste alleen plaats hebben in het eigenlijk ge vecht, dus bij de voorste linie. Deze wordt gevolgd door grootere en toch gemakkelijk te bewegen taktische lichamen, door halve ba- taillons." Men ziet hieruit, dat de Heer E. een warm voorstander is van het denkbeeld om de kompagnie en niet het bataillon als taktische eenheid aauteneraen. Maar nigt alleen hij, ook de meer derheid van de commissie, die bij aanschrijving van het M. v. O. dd. lo Eebruari 1868, No. 100 P, belast is geworden met het herzien van de verschillende scholen van het reglement op de exer-, citiën der Infanterie, met uitzondering van de linieschool Die meerderheid beu eert dan ook in hare bij het door de commissie uit gebracht rapport overgelegde nota: //Op den voorgrond staat dat, hoe men de zaak ook moge beschouwen, zooveel zeker is, dat het tirailleur-gevecht en het gebruik van kompagnies-kolonnes thans veel meer dan vroeger zullen worden toegepast." Wordt nu op grond daarvan de kompagnie in het exercitie-regle ment als basis aangenomen, dan zal dat reglementvolgens den Heer E., voor aanmerkelijke vereenvoudiging vatbaar zijn. Maar het bataillon als taktische eenheid geheel te verwerpen, kan men toch, zoolang het bataillon nog als een onderdeel van de brigade of de divisie in het gevecht optreedt, niet anders dan afkeuren, (f) En daarom zal men in het exercitie-reglement het bataillons nog als gevechtsvorm hebben behouden. Rustow noemt de kompagnie dan ook eene tweede taktische eenheid. I ei slagen, Rapporten en Memorien omtrent .Militaire Onderwerpen, uitgegeven door het Departement van Oorlog. Deel II, blad/.. 301. "p (f) J. H. II. Dammers. Een woord over de kompagnies-kolonnes. Militaife spec tator van 1804.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 455