-38 om eeii aanvang te maken met de uitvoering zijner dispositiën hiertoe wordt natuurlijk tijd vereischt, eerst moeten van uit zijn hoofdkwartier zijne orders worden verzonden naar de verschillende korpsendaar zullen eenige minuten of meer tijd mede gemoeid zijn, vervolgens moeten de korpsen slagvaardig worden, eindelijk zal er tijd verloopen eer deze korpsen hunne positiën hebben ingenomen deze tijd nu wordt van af het oogenblikdat de oefening begint (opgenomen in de schriftelijke order) verdeeld in zetten van twee minuten. Ieder der beide opperbevelhebbers komt in eiken zet op zijne beurt voor de kaart, maar mag in zulk een zet natuurlijk geen andere wijzigingen in de stelling zijner troepen maken dan die welke in twee minuten kunnen geschieden; is het dus noodig, dat hij or- donuancen uitzendt om zijne orders over te brengen, dan zal de afstand, dien zij moeten afleggen, in aanmerking genomen moeten worden, om te weten hoeveel tijd, met andere woorden, hoeveel zetten er zullen verloopen voor en aleer de bedoelde korpsen deze order ontvangen. Nu wordt in het Notulenboek, waarin van zet tot zet alles wordt aangeteekend, tot zelfs het minste voorval dat op de kaart plaats heeft, vermeld, in welken zet de korpsen deze order krijgen en eerst in of na dien set kan een begin worden gemaakt met de uitvoering daarvan. Op de maatstaven, bij iedere handleiding aangegeven en vervaardigd op denzelfden schaal der kaart, zijn de verschillende afstanden aange geven, die door infanterie met den gewonen, versnelden en looppas, door de bereden wapens in stap, draf en ren in een zet worden afgelegd, terwijl daarop ook staat uitgedrukt, hoeveel afstand een courier of ordonnance in twee minuten kan bereiken men behoeft die afstand dus slechts tusschen de beenen van den passer te nemen en na te gaanhoeveel maal zij op den te doorloopen weg kan worden uitgezet, om te weten hoeveel zetten noodig zullen zijn om dien weg door infanterie, kavallerie, artillerie of door couriers te doen afleggen. Stel nu dat opperbevelhebber A b. v. met zijne troepen in en om het kampement te Mr. Cornelis is gelegerd en dat hijzelf zijn hoofdkwartier heeft in een of ander huis, eenige honder.de passen benedenwaarts aan den grooten weg, terwijl hem op den 6den April des morgens ten 8 ure de order wordt gegeven Mr. Cornelis te Zie hieromtrent de eerstgenoemde Handleiding. In die van den leapt. Dammers in de berekening der afstanden niet zoo gemakkelijk bij hem zijn die niet op de maatstataf uitgedrukt maar in den tekst.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 45