VARIA. Over de noodzakelijkheid van de offensive oorlogvoering. Het is een der merkwaardigste feiten uit den veldtocht van 1870, dat de Franschen geheel afstand deden van hunne vroeger steeds gevolgde offensive tactiek, en daarvoor bijna doorgaand eene tijdelijke verde diging van stellingen in de plaats deden treden. Sedert jaren, ja eeuwen, was op het slagveld de aanval met de blanke wapens bij hen regel geweest; een aanval, die trouwens geheel in overeenstemming was met de geaardheid erl met de schit terende hoedanigheden der Franschen, en niet weinig had toegebracht tot, den roemvollen naam hunner legers. Italië, de Krim en Mexico waren nog van zulk een aanval getuige geweest. Plotseling veranderde dit stelsel na den oorlog van 1866. De overwinning der Pruisen werd aan hunne betere vuurwapenen toe geschreven het Fransche bewind haastte zich zijne troepen met chassepots te bewapenen; van de wonderen van het nieuwe geweer, z.ijn juist schot en verre dracht, werd hoog opgegeven, en men meende, dat het voortaan gedaan was met den bajouetaanval. De troepen werden daarentegen geoefend in het maken van tranchées-abri.s en 111 het opwerpen van veldverschansingenen leerden het gedu rende geruimen tijd bezetten eeuer voordeelige positie, door natuur of kunst gevormd, beschouwen als het toppunt der krijgskunde en als de zekere weg ter overwinning. Onder deze omstandigheden begonnen de vijandelijkheden van 1870; de Fransche aanvoerders zagen af van den offensiven krijs;, die hen zoo dikwijls tot den roem had geleid; het schieten op ver ren afstand verving den aanval met «liet blanke wapen, en aanhou-

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 461