458 kelijk weinig waarde, daar ze van zeer lichte bouwstoüenmeestal bamboe en atap, vervaardigd zijn en spoedig weder zijn opgebouwd. Doch al ware mij geen last tot //tuchtiging" gegeven, zoo zoude ik het evenwel hebben laten verbranden, want op Zuid-Celebes geen oorlog zonder brand, Het is het bewijs der overwinning, en wanneer het was gespaard gebleven, zouden de Hon ie ren zeker niet verzuimd hebben de om liggende volken te verkondigen, dat hunne hoofdplaats door de troepen der kompagnie niet genomen was. Overigens is het verbranden der kampongs beperkt tot die, waar de troepen vijandelijk ontvangen waren; terwijl aan de bevolking, onmiddellijk na mijn optreden, bij manifest, dat met alle mij ten dienste staande middelen is verspreid geworden, was medegedeeld, dat zijdie zich van vijandelijkheden onthielden en rustig in hunne kampongs bleven, niets te vreezen hadden, maar op bescherming hunner personen en eigendommen konden rekenen, daar het Indisch Gouvernement geen oorlog tegen het volk voerde, maar alleen te gen de regeering des lands. Die manifesten werden door de veldontdekking in groote hoeveel heid hier en daar neder geworpen of op zichtbare plaatsen opgehan gen en waren meest altijd spoedig verdwenen, vermoedelijk door rondzwervende Bonieren medegenomen. Doch laat ons naar het bivouac terugkeereu. Sedert 5 uren des morgens waren menschen en paarden rusteloos in bewegingen ge durende een groot gedeelte van dien tijd, in gevecht geweest. De hitte was den geheelen dag drukkend en te Boni was geenof al thans geen voldoende water om zoo vele dorstige menschen en paarden te laven. Een weinig troebel water rukten de manschappen elkander uit de handenen de paarden moesten bij gedeelten op vrij grooten afstand gezonden wordenom onvoldoende en vuil water te kunnen drinken. Hoezeer de inspanning groot was geweest, en de uitputting en ver moeienis daaraan geëvenredigdzoude ik toch gaarne de troepen nog dienzclfden dag naar Badjoa hebben teruggevoerd, waar allen beter verzorgd waren. De marsch kon op 1D2 a 2 uren gesteld woiden. Het was evenwel te voorzien, dat de Bonieren van dien spoedigen terugkeer gebruik zouden maken om te verspreiden, dat zij ons na het nemen der hoofdplaats hadden teruggeslagen. Daarom besloot ik voor Boni te blijven, .niettegenstaande het gebrek aan water, ook om hun de gelegenhèid te schenken den volgenden morgen den strijd

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 465