461 plaatsen te gaan nemen, waartegen geen bezwaar kon bestaan, daar de Bonieren genoegzaam geslagen en gedemoraliseerd waren om op wei nig of geen weerstand te mogen rekenen. Zeer waarschijnlijk zouden beiden ten koste van veel zweetdroppels, maar zonder een droppel bloed te vergieten in onze handen zijn gevallen, even als zij op die wijze later in handen der 2e expeditie vielen. Of daardoor eene beslissing zoude verkregen zijnblijft in het duister, doch te oordeelen naar hetgeen met de 2e expeditie later gebeurde, mag men nu wel aannemen, dat zulks toen evenmin zoude geschied zijn. Het mocht mij evenwel niet gelukken de zoozeer door mij ge- wenschte vergunning te bekomen, daar de Commissaris de verant woordelijkheid van het niet nakomen der ter zake gegevene bepaalde Gouvernements-bevelen niet wensehte op zich te nemen. De versterking te Badjoa moest worden gemaakt. De verantwoor delijkheid dier noodlottige beslissing valt niet op mijgaarne, zeer gaarne had ik er mij en de expeditie van ontslagen gezien. Had ik slechts eenig vooruitzicht gehad, eenige hoop kunnen koesterenhet staatkundig doel te zullen bereiken door de onderwer ping der koningin en hadat van Boni, wanneer ik de operatiën voortzette, dan zoude ik niet geaarzeld hebben van het Gouvernements-besluit en de instructie, voor zoo veel die vestiging aanbelangt, af te wijken en de verantwoordelijkheid daarvan op mij te nemen. Dat vooruitzicht, die hoop had ik evenwel niet; de tijd, die mij tot krachtig handelen in die richting overbleef, was te kort, en de geschiedenis der expeditie van 1825 voor mij een afschrikkend voor beeld. Dat ik hierin niet misgetast heb, bewijst ten overvloede de geschiedenis der 2S expeditie, die onder veel gunstiger omstandigheden en met meer middelen dan ter mijner beschikking stondennog meer dere maanden noodig had om de gewenschte staatkundige beslissing te verkrijgen. Men stelle zich het geval, dat ik Gouvernements-besluit eu in structie had ter zijde gelegd en geheel voor mijne verantwoording de operatiën had voortgezet, zonder het doel te bereiken, zooals hoogst waarschijnlijk ja bijna zeker was, en Jat onder die omstan digheden, dat is zonder vestiging en zonder de bereiking van het doel, de expeditie door de invallende regenmoesson gedwongen was geworden om het Bonische gebied te verlaten. Zonder eenigen twijfel had men mij, en zeker niet geheel ten onrechte, dan instaat van beschuldiging gesteld, en zoude aan het opzettelijk terzijde stel -

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 468