39 verdedigen tegen een vijanddie van den weg van Bekassie in aan tocht is en waarschijnlijk nog een halven dagmarschdat is 3 a 4 uren, van de brug over den slokkan verwijderd is. Laat ons aan nemen, dat hij onmiddellijk de order uitgeeft, dat een bataillon, een sectie artillerie en een peloton kavallerie oprukken om die brug te bezetten, en nagaan, wat er alzoo voorvalt, voor dat die order is uitgevoerd. De order wordt gegeven bij het begin van den eersten zet; alvorens de order in het kampement is, verloopt een zet, voordat de order algemeen bekend is zal nog wel 4 zet verloopen thans beginnen de troepen voor den dag te komen; eer deze gereed zijn om af te marcheeren zullen minstens twee zetten verloopen aangenomen dat de troepen reeds gekleed waren. Ongeveer drie zetten nadat de order is gekomen zullen dus de troepen slagvaardig zijn. De opperbevelhebber A geeft natuurlijk nog andere orders met betrekking tot de stellingen, die zijne overige troepen zullen innemendeze zullen wij echter niet volgen. Meestal zullen er drie a vier zetten verloopenalvorens de troepen, die bestemd zijn hier of daar naar toe te marcheerenzich in beweging stellen gedurende die zetten zal dus in de meeste gevalleu de opperbevelhebber niet meer in die hoedanigheid voor de kaart behoeven te komen. Maar dat bataillon met die sectie artillerie en dat peloton kavallerie gaan ook op marsch en zullen daarbij in zekere orde marcheeren en, op hunne plaats van bestemming aangekomen, zekere stelling innemen; zoodra dus de vierde zet wordt aangekondigdkomt A weder voor de kaart en thans in de kwaliteit van bevelhebber van deze onder- afdeelingde vertrouwde vraagt hem nu welken marschvorm hij aanneemt, hij geeft dien op; de troepen worden nu in de ver langde orde opgesteld en vervolgens in iedereu volgenden zet zoo ver vooruit geschoven als zij werkelijk vooruit kunnen komen. Laat nu in negen zetten de brug bereikt worden; dan komt dus A in den 9 -(- 4 13en zet weder voor en geeft op welke stellingen zijne troepen innemen; hij moet daarbij de kaart naauwkeurig bezien, de meest geschikte geschutstelling kiezen en de plaats aangeven, waar zijne infanterie moet worden opgesteldzoo noodig voor de brug plaats nemen, alles afhankelijk van het resultaat zijner verken ning. Sommige zaken, die op de kaart niet duidelijk zijn, worden door den vertrouwde beslist b. v. of de slokkan op dat tijdstip doorwaadbaar is of niet; naarmate van diens beslissing moeten dus de maatregelen gewijzigd worden. Dat A ook al het mogelijke moet doen om juist te weten waar de vijand zich bevindt, zijne sterkte,

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 46