464 aanvaard zoude hebben. Door te veel te willen regelenregelt men gewoonlijk niets, en men zoude er beter bij varen en meer in's lands belang handelen door alleen in allen deele geschikte, bekwame en ver trouwbare personen voor het kommandeeren van expedition aan te wijzen, maar ze dan ook de meest mogelijke vrijheid van handelen te laten en vertrouwen te schenken. Mocht men omtrent zulke personen in het onzekere verkeeren dat mogelijk is, men raadplege, natuurlijk indirect, de algemeene opinie, die bij het leger nooit slaapt .en meestal juist oordeelt. Zelden tast die mis en zij voorspelt bijna met zekerheid den uit slag eener expeditie in algemeenen zin, alleen op den naam van den aanvoerder. Wie het vertrouwen van het leger niet bezit, is voor zulk eene opdracht verwerpelijk. Om het werk aaii de redoute te bespoedigen, werd aan ieder soldaat die daaraan vrijwillig deelnam, per dag 50 cents boven zijne gewone soldij uitbetaald. Aanvankelijk lokte dat velen uit, doch naarmate de ziekte toenam, verminderden die vrijwillige wer kers bij den dag. In het belang der gezondheid werd op geneeskundig advies het ration koffie verdubbeldook voor de koelies. Daar de doorkomende Oostewind de vaart met iulandsche vaartuigen van Boeloe Comba thans toeliet, zoo werden de civiele gezaghebbers van die plaats en van Bonthain verzocht om de onder hen behoorende bevolking aan te moedigen levensmiddelenvooral aardappelengroentenkippen eieren en dergelijkennaar Badjoa ter markt te brengen, waar ze op bescherming hunner eigendommen en goede prijzen konden reke nen. Aan dien van Bonthain werd bovendien opgedragen om een groot inlandsch vaartuig in te huren en daarmede 10 pikols koffie te verzenden, daar de voorraad het verstrekken van een dubbel ra tion niet langer toeliet, en zoo veel karbouwen als zonder gevaar daarop te laden waren. Gaandeweg kwamen nu slachtvee, groenten, vooral aardappelen, kippen, tabak, vruohten enz. van die plaatsen aan, natuurlijk het meest van Boeloe Comba, als dichterbij gelegen. Den handelaren werd eene plaats aangewezen om hunne waren uit te stallen en maatregelen genomen tot hunne bescherming, voor zoo veel noodig. Alles werd grif van de hand gezet en tot winstgevende prijzen. Kippen en eieren bleven meest in handen der officieren en voor de

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 471