479 maar vervolgeus, ua de opneming van de reserve, 343,000 inan. Deze aanvankelijke balans van de strijdkrachten moest aanmerke lijk in het voordeel van Noordduitschland overhellen, indien (wat op dat tijdstip nog onzeker was) de staten van Zuiddnitschland ook deel aan den oorlog namen, of zelfs indien de drie beschik baar blijvende reservekorpsen en eenige der in formatie zijnde land- weerdivisien bijtijds uit het noorden konden worden getrokken, Men gevoelt, zegt de Memorie, hoezeer het er op aankomt partij te trekken van de meerdere getalsterkte, die wij in den beginne zullen hebben, alleen door de strijdkrachten van Noordduitschland. Deze meerderheid zal nog sterk toenemen op het beslissende oogen- blikzoo de Franschen tochten ondernemen tegen de kusten van Noordduitschland of de zuidelijke staten. Om de eersten af te slaan zijn voldoende middelen in het land achtergelaten. Wat de laatste dezer operatiën betreft, er hadden te Berlijn reeds besprekingen plaats gehad met de vertegenwoordigers van de zuidelijke contin genten. Men was tot de overtuiging gekomen, dat, zoo men rechtstreeks den bovenloop van den Rijn en het Zwarte Woud verdedigen wildeNoord duitschland door den grooten afstand niet in staat zou zijn in den aanvang krachtige en dadelijke hulp te verleenenhet zuiden van Duitschland zou vrij wat beter beschermd zijn door de samentrekking van alle Duitsche strijdkrachten langs het middengedeelte van den Rijn, want van daar richtte deze macht, tot den aanval overgaandezichhetzij langs den rechter-hetzij langs den linkeroevertegen de Hank van den vijand en dwong hem onfeilbaar, binnen een zeer kort tijdsver loop, te blijven staan of terug te keeren. Eene zaak, die uitdrukkelijk in het licht verdient te worden ge steld, is, dat de souvereinen van Zuiddnitschland, zich naar deze ziens wijze schikkende, in hunne gehechtheid aan de algemeene zaak en in het vertrouwen, dat de opperste leiding van het leger hun inboe zemde, niet aarzelden hun eigen grondgebied van hunne actieve strijd krachten te ontblooten en deze rechtstreeks met de andere Duitsche troepen te verbinden. De verantwoordelijkheid, door het Noorden aangenomenwerd er slechts zwaarder door. De onzijdigheid vair België, van Nederland en vai4 Zwitserland besluit het krijgstooneel binnen de ruimte, begrepen tusschen Luxem burg en Bazel. Als Frankrijk de onzijdigheid van een' dezer Staten schendt, zal

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 486