481 kervleugel der Duitschers in verbinding iskunnen deze het genoeg versterking toezenden om reeds eenen beslissenden slag uit te lokken ter hoogte van Rastadt, een' slag, die, in het voordeel der Duitschers uitvallende, den terugtocht van de wederpartij in groot gevaar zou brengen. Om zulk een doel te bereiken kunnen zij zonder bezwaar aan zienlijke strijdkrachten van hunne hoofdmacht afzonderen, daar ook de vijand zich tegenover hun front verzwakt heeft voor zijne onder neming aan den Boven-Rijn. Zoo de Franschen van hun spoorwegnet alle mooglijke nut willen trekken voor eene snelle verzameling van al hunne troepenzijn zij gedwongen hen in twee groepen te splitsen, bij Straatsburg en bij Metz, gescheiden door de bergketen der Vogezen. Als het eerste gedeelte, vermoedelijk het zwakste, niet bestemd is om tegen Zuid- duitschland te ageerenkan het zich met de hoofdmacht aan de Boven-Moezel slechts vereenigen door te voet den afstand tusschen die twee steden af te leggen. Maar in den Paltz bevinden zich de Duitschers op hunne binnen- landsche operatie-lijn tusschen de twee vijandelijke groepen. Zij kunnen zich dus wenden tegen de eene of tegen de andere, of, zoo zij sterk genoeg zijntegen beide te gelijk. liet bijeentrekken van al ae troepen in den Paltz beschermt den Beneden-Rijn zoowel als den Boven-Rijn, het stelt in staat tot het aannemen van eene aanvallende houding, tot het doen van een' mval op vijandelijk grondgebied, die, tijdig volvoerd, vermoedelijk het binnenrukken van de Franschen in Üuitschland zal voorkomen. De eenige vraag, die bestaan blijft, is dus te wéten, of de Duitschers, zonder gevaar, zonder te vreezen, dat zij in hunne eerste bijeentrek- king van troepen zullen gestoord worden, ze kunnen doen plaats hebben in den Paltz, over den Rijn, nabij de Fransche grens. Volgens von Moltke moet die vraag in bevestigenden zin worden beantwoord. Het mobiliseeren van hun leger is tot in de kleinste bijzonder heden voorbereid. Zes spoorbanen, die aaneengeschakeld het geheele land doorsnijden, zijn beschikbaar om de krijgers te vervoeren naar de landstreek tusschen Moezel en Rijn. De reis-tableauxwaarop ieder korps den dag en het uur van zijn vertrek en van zijne aankomst kan lezenziju gereed. Reeds den tienden dag na de lastgeving tot mobilisatie kunnen de eerste detachementen nabij de Fransche giens uit de spoorwagens stappen; den der tienden kunnen de strijders van drie korpsen daar bijeen wezenden achttienden kan het 'leger 21

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 488