485 de keizer niet gelukkig geweest iu de keuze vau het stelsel la Hitte het Duitsehe stelsel was onbetwistbaar beter, gelijk spoedig zou blijken. De mitrailleusesdie men met zoeveel geheimen omhuld had brachten ook niet de resultaten voortdie men er van verwachtte. Reserve-leger. Wat het reserve-leger betreft, dat men uit de mobiele garde kou trek ken waarvan slechts een gedeelte georganiseerd was, alles ontbrak. Aan gewerendie van achteren geladen werdenhad men slechts 842115 gewijzigde percussie-geweren (a tabatière) van eene zeer twijfelachtige waarde. Het geweer oud-model, dat men in vrij groote hoeveelheid bezat (bijna twee millioen stuks), kon in het geheel niet gebruikt worden. Eveneens ontbraken de kleeding en andere uitrusting voor den oorlog ten eenemale; de artillerie en cavallerie van dit reserve-leger bestonden letterlijk niet; men zoude ze geheel hebben moeten scheppen. Administratie. Omtrent de administratie heet het: Zoo kon men voor het oogenblik slechts rekenen op het geregelde leger, en zijne organisatie stelde het niet in staat spoedig van den voet van vrede over te gaan tot den voet van oorlog. De formatie van het leger in korpsen was slechts toegepast ge worden op de garde, de troepen van Algerië, de legers van Parijs en van Lyonen tijdelijk op de in het kamp van Chalons vereenigde division. In geval van oorlog moesten de groote) legerkorpsen eens klaps geïmproviseerd worden; men moest), in allerijl (verspreide be- standdeelen bijeen brengen, de commandementen weder verdeelen, dat is te zeggenalles op nieuw organiseeren. De militaire administratie was buitensporig gecentraliseerd en daar door met werk overladen. De legerkorpsen en divisiëu hadden in vredestijd geene intendance, en ten gevolge daarvan waren de uit- rustings-stukken op enkele zeer zeldzame punten) vereenigd. De wagens voor het vervoer waren opeengehoopt te Veruou en Chateauroux de kampements-benoodigdheden bevonden zich bijna alle te Parijs en te Versailles. Het gevolg van dit alles was, dat bij de algemeene mobilisatie de uitdeeling van die voorwerpen aan de verschillende korpsen zeer langzaam en omslachtig "geschiedde. Mobilisatie. Van de mobilisatie zegt de Pruisische generale staf: volgens de

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 492