490 Dit plan rustte op het buiten tegenpsraak zeer juiste denkbeeld, dat de meerdere sterkte van den vijand slechts bestreden kon worden door de snelheid der bewegingen, maar men bedroog zich omtrent de solidariteit der betrekkingen tusschen het zuidelijke Duitschland en het noordelijke, gelijk men ook in de schatting van de Pruisi sche strijdkrachten beneden het ware cijfer bleef. Deze laatste ver gissing wekte te meer verwondering, dewijl men weten moest, dat Pruisen in den veldtocht van 1866 ongeveer 350,000 man onder de wapenen geteld had, en dat zijne macht sedert^eene belangrijke vermeerdering had ondergaan door de inlijving van Hannover, Hes sen-Kassei en 'Nassau. Aan den anderen kant hield men te weinig rekening met de bui tengewone moeilijkheid, die het Pransche leger zou ondervinden,— in "den toestand waarin het verkeerde met een snel openen van den veldtocht en een snel leiden van de operaties. Vooreerst was het Pransche spoorwegnet niet zoo bevordelijk aan het bijeentrekken van troepen als men gewoonlijk aannam. Zeer zeker wees de richting van de ijzeren banen de Moezel en de omstreken van Straatsburg als eerste vereeniginsplaatsen aan, maar daar de lijn Verduu-Metz niet voltooid was, beschikte men bij slot van rekening slechts over vier wegen, die uitliepen op ThionvilleMetz ol Nancy en Straatsburg. Het was ook eene dwaling te geloovendat men zonder zeer gemoedelijke voorbereiding, langs spoorwegen de bijeentrekking van een leger met orde en juistheid kan volbrengen. Voeg daarbij de reeds aangevoerde moeilijkheden, de onmooglijk- heid, waarin men verkeerde de korpsen spoedig voltallig te maken, den 'krijgsvoorraad aan de plaatsen voor de samentrekking te doen toekomen, de organisatie van de staven en van de nieuw gevormde korpsen tot een goed einde te brengen en hen van den noodigen trein te voorzien. Dat alles moest de eerste bijeentrekking langer doen duren dan wenschelijk was. Ondanks al den ijver, waarvan de bureelen van het ministerie blijk gaven ondanks de hartelijkste medewerking, die de bestuurders van d°e spoorwegen aan het bewind verleenden, kon de samentrek king slechts met groote wanorde plaats hebben, en het gevolg hiervan was, dat het leger gedurende eenigen tijd niet snel kon manoeu vreeren en zich bewegen. Het operatie-plan nudat men had aangenomen, vereischte te meer deze snelheid van bewegingen, omdat het vervoer van het leger van Metz naar Straatsburg slechts langs

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 497