492 Tn stede daarvan verklaart liet hierboven aangehaalde en aan den keizer Napoleon toegekende vlugschrift, dat op dien datum de troe pen aan de Saar slechts 100,000 man sterk waren, de onder Mac- Ma hou vereeuigde troepen slechts 40,000, terwijl Canrobert in het kamp van Chalons nog slechts beschikte over twee divisiën en de aankomst zijner cavalerie en artillerie afwachtte. Niet alleen was het leger onvoltallig, maar de toestand van zijn materieel wekte bezorgdheid. Sinds den aanvang der mobilisatie had elke dag te sterker het ongenoegzame en de gebreken van het mili taire stelsel doen uitkomen. Bij de oproeping van de reserves en daarna bij hun vervoer had men eene droevige wanorde waargenomen. De manschappen bevon den zich in zekere depots opeengehoopt, zonder dat men hen naar andere plaatsen kon zenden. De spoorwagens konden, volgepropt als zij warenniet bij tijds het vervoer van de manschappen naar het depot en daarna van het depot naar den troep volbrengen. Bovendien waren de vergissingen onvermijdelijk. Door manschappen te zenden om zich te voegen bij op marsch zijnde regimentenstelde men er zich aan bloot, dat tal van reserves op punten aankwamen, waar men omtrent het verblijf van die regimenten onkundig was. Al de spoorwegstations, en, in de groote steden, al de restaurants waren vol, en de minister van oorlog zag zich gedwongen bevel te geven de reserves aan te houdenwaar men hen zou vindenoin hen te zenden naar de meest nabij gelegene depots. Doordien in eenige departementen de spoorwegen niemand meer konden ontvangenis men verplicht het vervoer van reserves geheel te staken. De bevelhebber der divisie van Marseille telegrafeert "Negenduizend reserves hier; ik weet niet, waarheen hen te zenden; "om ruimte te hebben, zal ik hen allen naar Algiers doen vertkenrek." Een maatregel, dien men echter tijdig wist te voorkomen. Op dien oogenblik moest ook de majoor-generaal aan den minister van oorlog doen weten, dat, volgens inlichtingen, ontvangen van de depots, deze wel reserve-manschappen hadden, maar instructies wacht ten omtrent de plaats van bestemming, waarheen men hen richten moest. In deze wanorde en dezen haast kon het niet missen of de reserves moesten bij het bereiken van hunne regimenten slechts gedeeltelijk voorzien zijn van de noodige uitrustingstukkenveldflesschen en tenten tot beschutting ontbraken hun dan ook meestal. De trein der regimenten, maar vooral der legerkorpsen, was on-

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 499