detachementen van A; zoo als reeds gezegd is, zal B gaandeweg zijn front verbreeden, langzamerhand zullen zijne troepen zich deployeeren, zijne artillerie zal naar voren komentirailleurs zullen front en flanken dekken en ten laatste zullen deze tirailleurs op de vijandelijke stellingen stuiten, liet vuur openen en naar omstandigheden stand houden, avanceeren, retireeren of verschillende andere bewegingen uit voeren mogelijk ook zullen zij de vijandelijke stellingen in het oog krijgennog voor dat van hun vuur eenige uitwerking te verwachten is; in alle gevallen zal intusschen de artillerie van B zoodanige stelling nemen dat haar. vuur den aanval der infanterie kan voor bereiden. Zoodra het vuur door B geopend wordt, zal A niet nalaten dit 'te beantwoordenzoodat beiden zullen trachten, elkander zooveel mogelijk verlies toe te brengen. Tot het berekenen dezer verliezen moeten nu verschillende omstandigheden in aanmerking worden genomen: als de afstand ivaarop gevuurd wordtterwijl zoowel A als B duidelijk moeten te kennen geven, waarop hunne artillerie en tirailleurs het vuur richten, op de artillerie der tegenpartij, dan wel op de gesloten of verspreide infanterie; de gesteldheid van het terrein^ of B bedekt nadert of niet en of de stellingen van A al of niet daardoor gedekt wordenhet al of niet terug ontvangen van vuur In de eerste plaats wordt nu, naarmate bovengenoemde omstan digheden in zijn vóór- of nadeel zijndoor den vertrouwde uitge maakt of het vuur b. v. van A goede of slechte uitwerking heeft; opdat deze beslissing in zulk een geval ten allen tijde onder dezelfde omstandigheden voor heide partijen dezelfde zij, heeft men nu in de handleidingen enkele uit de werkelijkheid afgeleide gegevens geformuleerd; op grond van deze gegevens wordt door den vertrouwde beslist, of de uitwerking goed of slecht is. Thans moet echter nog meer bepaald worden uitgemaakt, hoe groot het verlies is dat A aan B toebrengt; hiertoe wordt door A met één dobbelsteen geworpen en op de zoogenoemde verliestafel nagegaan, hoeveel punten verlies B lijdtdit aantal wordt aangeteekend en zoodra B het daarvoor in de handleiding bepaalde aantal punten verloren heeft, wordt zijne troepenmacht beschouwd als te zijn verminderd met eene kom- pagnie, een escadron of een sectie artillerie, wanneer het mogelijk is wordt een blokje, eene dergelijke afdeeling voorstellende, van de kaart genomen. Eeiie uitvoerige beschrijving te geven van zulk eene verliestafel valt buiten mijn planik zal alleen trachten een oppervlakkig.denk beeld te geven van de verliestafel van infanterievuur; eene oplettende 42

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 49