495 Het 12e korps werd behouden; het was gevormd uit de koninklijke garde van Saksendoor het ministerie van dat land georganiseerd naar het Pruisische model; en ten gevolge van eene bijzondere over eenkomst vereenigde zich het geheele contingent van het groot-her togdom Hessen-Darmstadt met het leger van Noord-Duitschland. De verschillende wapens hadden eveneens zekere wijzigingen on dergaan. Zoo waren al de regimenten ruiterij te gelijk gebracht geworden op vijf escadrons, waarvan één, in geval van mobilisatie, een reserve-escadron moest vormen. De artillerie telde slechts getrokken kanonnen, en juist op het oogenblikwaarop de oorlog verklaard werdhad men eene verandering van het naaldgeweer begonnen die gestaakt moest worden. Al de voorloopige maatregelen sinds 1859 genomen tot reorganisatie van het leger, hadden den 9^n November 1867, bij eene algemeene verzamelingswet, eene wettelijke en beslissende bekrachtiging out- vangen. Zoowel in het vooruitzicht van die wet als tot verzekering van de gemakkelijke uitvoering, had men bij de verordeningen van den 5den Sept. 1867 en van den 4dei> Juü 1868 op nieuw de organisatie van de landweer-reserves geregeld, en inzonderheid het toezicht op de verloven. Het getal landweer-bataljons werd gebracht van 116 op 216. Te gelijkertijd had de instructie omtrent de reserves, gedagteekend 26 Maart 1868, de aanvulling van het leger in het Noordduitsch Ver bond volgens een eenvormig plan geregeld. Het ministerie van oorlog en de generale staf hadden zich met elkander verstaan om de mobilisatie van het Duitsche leger en zijne formatie op voet van oorlog te vernieuwen naar de voorwaarden, ill het leven geroepen door de vredes-bepalingen en naar de onder vinding, opgedaan in 1866. Het nieuwe stelsel had boven het oude groote voordeelenvooral uit het oogpunt der snelheid. In nog andere takken der militaire organisatie en administratie had de ondervinding van den oorlog met Oostenrijk hervormingen doen invoeren. De regeling van de etapes was geheel vernieuwd geworden, men had ze in overeenstemming gebracht met den dienst der ambulances, der spoorwegen en der telegrafen, en ook de inten dance was verbeterd geworden. Men had ban het gebied der taktiek eene geheel bijzondere aan dacht gewijd. De arbeid omtrent dit gedeelte, dien de generale staf had uitgevoerd, had in 1869 de koninklijke goedkeuring verworven. 4

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 502