500 officieren en soldaten in den bouw, het onderhoud en de exploitatie van de spoorwegen algemeen te maken. Deze maatregel is onlangs gebleken goed te werken. Tijdens zijn eerste bezoek aan de polytechnische tentoonstelling te Moskou gal' de Tsaar bevel, door den telegraaf dit hulppersoneel bijeen te brengen en het ten spoedigste met materieel, dat be schikbaar was aan het station van den spoorweg van Moskou naar Smolensko, eene ijzeren baan te doen aanleggen met eene spoorwijdte van vijf voetenter lengte van ongeveer veertien kilometers, loopende om de legerplaats van Koduisk en ter hoogte van het keizerlijke slot Petrofski, de bosschen vau Marineroche doorsnijdende en aan sluitende bij de Nikolaas-lijn. Binnen de tien dagen wijdde Alexander zelf deze baan in en verzekerde zich alzoo van de mate van onderricht der troepen in spoorwegzaken en vervoer. Daarna werden de man schappen naar hunne respectieve posten terug gezonden. Ik heb de werken nagegaaner viel niets op aaii te nierken. Onder dit hulppersoneel bemoeit deze officier zich met het opper toezicht die onderofficier met het besturen van de treinen ol de verdeeling van de goederen weder een ander onderofficier is machi nist, alles naar gelang van de geschiktheid. De soldaten worden verdeeld in al de mindere takken van den dienst. Zij zijn stokers, remmers, smeerders, wissel wachtersleggen de spoorstaven, stellen de machines en zetten ze in eenol worden gebezigd als wagenma kers, schrijnwerkers, enz. De militaire telegrafie heeft ook in .Rusland een grooten omvang, en dit is te meer noodig, omdat de te doorloopen ruimten dikwijls zeer groot en van wegen misdeeld zijn. Het was de militaire tele grafie die den dienst verrichtte op de tentoonstelling te Moskou de posten waren onder de tenten, gelijk te velde, en verdeeld over de hoeken der tuinen van het Kremlin. De. wapening van de troepen laat niets te wenscbeu over. Van de groote lessen uit de oorlogen in Noord-Amerika en Huropa, waar zijne beste officieren voor hunne vorming de gevechten bijwoon den, partij trekkende, heeft Rusland sinds jaren zijne denkbeelden omtrent de vraagstukken der wapening bepaald. Het geweer van den soldaat is eenvoudig en gemakkelijk te onderhouden; het geniet zijn vertrouwen; het is licht en gemakkelijk te behandelen; het wordt aan den kolf geladen: de patroon heeft een metalen omhulsel, de bajonnet is behouden; de bajonnet-sabel is te zwaar geacht; hij ver plaatst het evenwicht bij het bajonnet-schermen en is slechts goed

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 507