501 om kinderen te verschrikken; men zegt, dat hij den soldaat noode- loos bezwaart. De uitrusting van den militair is geene vrucht van kwistige fantasie, maar beschermt hem krachtig tegen de guurheid van het klimaat: een zwarte broek met roode strepen, een korte jas of wa penrok, gesloten en met twee rijen knoopen, een kleine politiemuts (voorzien van een pluim voor groote tenueeen zeer ruime, grijze kapotjas, die als mantel kan dienen, van vilthoudend laken, zeer warm en bijna ondoordringbaar voor water; hooge laarzen, waarin op marsch de broekspijpen worden gestokeneen ranseldie niet te zwaar is en van voren aan den buikriem wordt vastgemaakttwee patroontasschen en eene bajonnetschededie aan den buikriem of koppel hangt. De veldflesch is inwendig bedekt met eene hars achtige zelfstandigheid om op marsch den drank te vrijwaren tegen de werking van de hitte. Alles is bestudeerd uit het oogpunt van nut en gemak. De ruiterij bezit uitmuntende paarden; de ruiters zijn in den hoogsten graad geoefend en zeer goed gewapendzij dragen allen een revolver aan den buikgordel. De Russische kavaleriedie voor het grootste deel was saamgesteld uit Kozakken-regimentenheeft niet veel moeite gehad met het aannemen van de tegenwoordige taktiek, die van den kavalerist een éclaireureen verkenner maakt. Dat was de geheele taktiek der Kozakken. Men ziet in Rusland nog slechts kurassier-regimenten om er de herinnering niet van te verliezen. Men vraagt zich inderdaad af, waartoe zij tegenwoordig kunnen dienen. (Zie von Boguslawski's Taktische Folgerungen). De veldartillerie bezit bronzen getrokken kanonnen die aan den kulas geladen worden, de affuiten zijn van gesmeed ijzer, de be werking van de stukken en de affuiten scheen mij toe zeer zorgvul dig te zijn; ik heb hier mitrailleuses gezien, maar geloof niet, dat men het raadzaam geacht heeft er het leger van te voorzien. De mitrailleuses, die vóór den jongsten oorlog aan het Russische gou vernement zijn geleverd geworden, waren vervaardigd naar de voor het Prausche leger vastgestelde modellenwaarvan men het geheim zoo goed bewaard achtte. De kanonnen der forten en der zeemacht zijn van staal uit de fabriek van Krupp of uit die van Poetelof, den Russischen Krupp. De wagens, bestemd voor het vervoer van de munitie en van de gekwetsten, zijn ook geheel ingericht, voor den dienst in een land zonder kunstwegen en op zandvlakten. Deze voertuigen hebben vier

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 508