502 raderen van gelijke middellijn; zij zijn licht, maar stevig; men be proeft ze voor een last van vijftien honderd kilogrammen. Zij kun nen naar goedvinden worden bespannen: of op de Dransche manier met twee tweespannen achter elkander, of op zijn Russisch, met vier paarden op ééne rij en in ééne hand. Ik heb eene bergbatterij geladen gezien op den rug der paarden, alsof zij over bergwegen moest worden vervoerd; ik heb ook gedu rende dezen geheelen zomer een bataljon pontonniers zien werken die eiken morgen binnen eenige minuten eene pontonburg over de Moskowategenover het Kremlin, maakten en ze des avonds opliet oogenblik van de sluiting der tentoonstelling wegnamen. Dit werk werd met zeer veel bekwaamheid verricht. Het was eene kompagnie militaire pontonniers, die, na het verbranden van de groote houten brug over de Msta, door eene pontonbrug het verkeer van de reizi gers over die zeer snel stroomende rivier hersteld heeft. De versterkingen aan de grens zijn op merkwaardige wijze verbe terd en vermeerderd. Kronstadt is een waar gedenkstuk van de versterkingskunst. De heldhaftige verdediger van Sebastopel, de generaal der genie Todlebendien de Amerikanen en de Duitschers hebben begroet als den eersten krijgskundigen ingenieur der geheele wereld, heeft aan de versterkingen van allerlei aard in Rusland eene geheel eigenaardige ontwikkeling gegeven, gelijk aan de wapening en blindeering der forten. De zeemacht is sterk uitgebreid geworden en breidt zich nog daag- lijks sterk uit door den wederopbouw der vloot in de Noordzee. Men legt te Kronstadt de laatste hand aan de monitorsdie in de lente van stapel zijn geloopen. Sebastopol zal weder eene groote oorlogshaven wordende ver schillende noodige werken worden met ijver bestudeerd, en de spoor weg, die dit Russisch Cherbourg verbindt met Moskou, zal binnen een jaar aan de exploitatie zijn overgegeven. Gelijk men ziet, komen de geestkracht van het bestuur en de mannelijke zin der natie overal schitterend uit. Rinnen vijftien ja ren zal, dank zij de volhardende aandrift van zijnen souverein, Rusland beschaafd zijn van het westen tot het oosten, en buiten de Duitschers schijnt geene westelijke mogendheid op de hoogte van deze hervorming. Menno.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 509