506 de leiding van deze oorlogen vordert ontegenzeggelijk koen beleid, onbuigzame wilskracht en veel ondervinding in het toepassen van de regels der krijgskunde, in voor deze regels nog nooit berekende toestanden. Zonder de expeditie naar Goenong-Tingie een waagstuk te noemen, behoorde zij toch tot die operatiën waarin het beleid en het doorzicht van den aanvoerder het bijna totaal gemis aan gegevens omtrent het terrein en 's vijands kracht moesten vergoeden. Het weinige wat men van die streken wist, was ontleend aan de beschrijving van Junghühn en de berichten van enkele kontroleurs, waarvan de ondernemendsten slechts den voet van den Boekit-Ba- rissan bereikt hadden. Deze bijeenverzamelde gegevens werden door het departement van oorlog in een schetskaart verduidelijkt en den officieren medegegeven. Vooraf een enkel woord over de aanleiding van den strijd. Jang dipertoevvan Nan Lobé was het opperhoofd van een stam berg- baltaks aan de boven-Bilah in het Bari.ssan gebergte en hield zijn verblijf in eene nagenoeg ontoegankelijke rotsvesting, Goenong- Tingie genaamd, van waar hij naar het voorbeeld zijner vaderen periodieke roof- en moordtochten ondernam tegen de omliggende stammen en zich allengs even gevreesd maakte als de middeleeuw- sche roof-riddersberuchter gedachtenis. Zoolang hij in het van ons onafhankelijke en nagenoeg onbekende binnenland opereerde, vond het Gouvernement geene aanleiding om hem binnen zijne grenzen te houden of hem het recht van //mijn en dijn" duidelijk te maken, waarvan het begrip, als eisch der maat schappij, nog zeer weinig ingang heeft gevonden bij de Noord-Su- matraanscbe stammen. Maar toen hij zich vergreep aan den sultan van Kotta-Pinangeen onzer vasallendien vorst vermoordde, zijn rooflust aldaar botvierde onze vlag medenam en de den sultan geschonken portretten van onzen koning en onze koningin als mikpunt gebruikte voor zijn revolver, toen was ook zijn rijk als geëindigd te beschouwenwant de kompagnie dat begrepen de roovers, zou nu van Batavia komen. En zij kwam. De tocht naar Goenong-Tingie was dus eene tuchtigings-expe- ditie. Bij een verren tocht als deze, welke, met het oog op de beweeg baarheid in bergterrein en de te verwachten schaarschte aan transport-

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 513