525 De beklimming dier hellingen zoude een ieder onmogelijk gesche nen hebbendie niet vooraf begreep dat er geen andere weg naar huis bestond. Dan werd de bajonet van het geweer genomenin den grond geplant en men trok zich daaraan op, om hem een eind hooger weder in den grond te steken. De bagage, artillerie en munitie-kisten werden met touwen opge- heschenom gesloten te blijven moest men deze telkens inwachten hetgeen den terugmarsch uren lang vertraagde. De bruggendie men geslagen had bij den opmarschwaren weg gevoerd door den stroomen zoo moest men bij een arm der Bilahonder vele vergeefsche pogingen om eene nieuwe brug te leggeneen halven dag verliezenterwijl de weinig voorradige vivres allen spoed noodzakelijk maakten. Vijf uren lang beproefde men een aan een touw gebonden zwaren boomstam zoodanig te doen af zakken, dat hij beklemd bleef tusschen de oeversaangezien de brui- schende stroom het overzwemmen met een kabel onmogelijk maakte en de vlotten stuksloeg. Toen het gelukt waswerd hij op dezelfde wijze met nog andere stammen verbonden en vastgelegd, en zoo hangend en drijvend werd hij door de kolonne bij gedeelten van 5 man overgetrokken. Eenige uren verder stond men op nieuw voor een stroomdien men bij den opmarsch als een beekje had doorwaad. Eu men toog op nieuw met ijver aan het werk; men moest er immers over men ging naar huis. De lange bergstokken bewezen den soldaten uitmuntende diensten als steun bij het beklimmen der steile hellingen eu om hen bij het af dalen in hun vaart tegen te houden, welk laatste echter niet altijd met het beste gevolg bekroond werd. Zoo rolde de spits dikwerf langs eene gladde helling pijlsnel naar beneden, zonder dat struiken, doornen, of groote hoeveelheden oli fanten-mest zijn vaart konden stuiten; de geheele voorhoede moest nolens volens volgen en als de soldaten met eenige kneuzingen in het ravijn of de beek terecht kwamen, hadden zij weinig mensche- lijks meer in hun uiterlijk. Dan liet de nu volgende kolonne zich naast het glibberige pad zakken om meerdere wrijving en steun punten te vindenmaar na voorbijtocht van een peloton was dan ook deze helling niet meer bruikbaarzoodat voor het grootste ge deelte der nakomenden geen ander middel overbleef dan zich neer hurkende te laten glijden, met de noodige rekommandatiën aan ach- terglijdende kameraden om hen niet te //overrijden." Ondanks alle bezwaren avanceerde de kolonne zoo geregeld mo-

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 532