528 had zij na veel inspanning Koewala Marbouw weder bereikt, vier kruisprauwen medebrengende om de troepen af te halen. Een lang gejuich steeg op uit de waterachtige legerplaats, toen de masten en schoorsteen van den stoomer zichtbaar werden. Al dadelijk gingen de troepen over aan boord der kruisprauwen en op den stoomer, en des anderen daags, met het eerste daglicht, had de Kapoeas stoom op en was alles afdrijvende. Dit afdrijven moest wegens den snellen stroom met de grootste omzichtigheid plaats hebben ten einde niet in de boomen geslingerd te worden en masten en tuig te verliezen. De Kapoeas liet zich achteruit afzakken voor een ankerstoomhou- dende voor het geval dat de kabel inoeht breken, en om bij de scherpe wendingen te kunnen draaien. De kruisbooten lieten zich afdrijven langs lange kabels, die door kleine sloepjes achtereenvolgens op opvolgende punten in het geboomte bevestigd werden. Niettegenstaande dit, kregen deze booten zware avarij en moesten de stoombarkas en gewapende sloepen menigmaal ter hulp schieten om hen uit het geboomte te halen of bij eene scherpe wending der rivier in het midden van den stroom te houdenwaarbij de kleine stoombarkas zelf dikwijls gevaar liep tusschen de rondzwaaien de zware kruisbooten plat gedrukt te worden. Maar de machinist, die wegens zijne onvermoeide werkzaamheid en koortsachtigen ijver in het stoken en verwenschen door de sol daten //de helsche stokebrand" was bijgenaamdwist overal uit de engte te komen en zoo dreef, sleepte en trok men elkander de groote rivier wederom af, tot een dicht netwerk van overhangende boomen of eene versperring van groote wortels onder den water spiegel de kruisbooten andermaal in de takken deed verdwijnen. Dan moesten boomen weggekapt worden of poogde men door kracht van stoom de drijvende hindernissen uit elkaar te rukken en weg te sleepen, totdat eindelijk niets meer hielp en alle beweging op hield hoewel de stoombarkasmet volle kracht trekkendeals een tol om zijne as ronddraaide, echter zonder de booten los te krijgen. fe vergeefs deed dan de //helsche stokebrand" eenige woedende ruk ken aan den strakgespannen kabel; niets hielp; de reeds veraf zijnde Kapoeas moest door kanonschoten ter hulp geroepen worden of men wachtte den vloed af. Zoo ging het rivierafwaartsachtereenvolgens wederom voorbij Negri-lama en Mendang-baroe, totdat, bij het breeder worden der rivier, de Kapoeas deze kon afstoomende kruisbooten twee aan twee

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 535