5.30 tt' op bergaffuit. Eene macht, volkomen voldoende voor dat doel. In een dringend geval had men ook nog te Macassar de kompagnie schut terij die voor de beste in Indië niet behoefde onder te doen. Dit voorstel was geheel in den geest der marginale beschikking van den 23c Maart 1859 na. 1, gesteld op mijn schrijven van den 3e, benevens no. 139 reeds vroeger medegedeeld en o. a. inhoudende //Dat nu de verslagenheid onder de Bonieren zoo groot is en mitsdien eene eindbeslissing gemakkelijk moet te erlangen zijn van geen ongeautoriseerden terugkeer naar Java sprake moet wezenzoolang geene staatkundige beslissing verkregen is, dan in den hoogsten nood." Later was ik nog in de gelegenheid daarover breedvoerig en her haaldelijk met Aroeng Palacka, die uit Boni kwam en bij de zaak belang had, te spreken, en ook hij was mijn plan geheel toegedaan en bood dadelijk aan mij c. q. naar Boni te vergezellen. Of dit mijn voorstel bij de regeering is bekend geworden, weet ik niet. Dat ik er stellig op rekende het te zien goedkeurenzal wel niet nader behoeven te worden aangetoond, ook omdat ik meende mij te mogen vleien, het zij in bescheidenheid gezegd, beter dan ieder ander op de hoogte van het onderwerp te zijn. Niet zonder eenige bevreemding kreeg ik den 8sten Juli evenwel van den bevelvoerenden Generaal een schrijven van den 16den Juni bevorens let1'. I. uit Probolingo, handelende over de vereischte mid delen tot eenen tweeden veldtocht tegen Boni, ten einde het staat kundig doel te bereikendat het Gouvernement met het verklaren van den oorlog aan dat rijk beoogde. Naar mijn oordeel, de lezer heeft dat reeds begrepen, was eene tweede expeditie tot bereiking van het doel niet noodig, maar waren de middelen daartoe door mij aan de hand gedaan, voldoende. Ook na den gunstigen afloop dier tweede expeditie ben ik daar omtrent niet tot andere gevoeleus kunnen komenen kan ik alleen toe geven, dat het langs den door mij gewenschten weg misschien wat langer zoude hebben geduurd; doch dat, ook zoodoende, de staat kundige beslissing ontwijfelbaar zoude zijn verkregen, staat ook nu nog onwrikbaar bij mij vast. [Slot volgt.) Waleson. Pudanyden 27sten Juli 1873.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 557