557 Boni eer een gevolg moest zijn van tijd en geduld dan van nieuwe krachtsinspanning. Het zij mij daarom vergund met mijne bijdrage, die de ruimte, daarvoor in een tijdschrift beschikbaar, reeds op de meest indiscrete wijze heeft overschreden, den schrijver ook bij de 2e expeditie vluchtig te vergezellen, maar alvorens ook nog eenen blik op de eerste expeditie terug te werpen. Aan die expeditie was opgedragen Boni te tuchtigen en in dat rijk eene Nederlandsche vestiging daar te stellen. Men heeft zich van dien dubbelen maatregel bij hoogerhand zeker voorgesteld, dat eene staatkundige beslissing daarop volgen zoude. Dat ging even wel die expeditie niet direct aanzij had den ontvangen last uit te voeren en voor het overige was een zeer hoog geplaatst ambtenaar, als commissaris der regeering, met de uitgebreidste volmacht voorzien. Heeft de regeering zelve, heeft de Gouvernements-cominissaris voornoemd of heeft de kommandant van het leger eenig ander bevel van welken aard ook, natuurlijk binnen de grenzen van ieders bevoegdheidgegevendat door de expeditie niet is uitgevoerd Niets van dien aard. Door de expeditie is het bevolene met den meesten ijver, goeden wil en moed ten uitvoer gelegd. Nooit is daarbij gemord, nog min der geaarzeld, ook niet toen de dood onder verschillende vormen verschrikkelijk onder haar rondwoedde, maar de noodzakelijke offers van bloed of leven werden steeds bereidwillig gebracht. Is het nu de schuld der expeditie dat zij bij de uitvoering ten onderging? Is het de schuld van den aanvoerder, dat het staatkundig doel niet werd bereikt? Dat kan niemand in ernst bewereneven als niemand zeggen kandat de expeditievan het militair standpunt gezien mislukt zoude zijn. Dan is de tiendaagsche veldtochtwaarop wij onsen te recht nu nog verheffen, ook mislukt, want ook daarbij werd het staat kundige doel niet bereikt. Gaarne wordt toegegeven, dat de ontvangen bevelen op eene an dere wijze ten uitvoer hadden kunnen worden gelegd. Ook is het zeer mogelijkdat dit beter had kunnen geschiedenmaar of in den haar gegeven tijd eene beslissing daarop zoude gevolgd zijn, dat is moeielijk aanneembaar, en men heeft zelfs het recht, na afloop der 2e expeditie, dat te betwijfelen. De eerste volvoerde de ontvangene bevelen. Was daarop de be slissing gevolgddan was al haar doen goed geweest. Die beslissing

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 564