50 afdeeling stuit; doormarcheren, halthoudenteruggaan, dan wel aan vallen, welke orders zal men geven en vooral in welke woorden zal men zich uitdrukken om door ieder begrepen te worden Zoo zal men zich ontelbare gevallen kunnen voorstellen en het zal ontegen zeggelijk nuttig zijn, wanneer men in de verschillende toestanden, waarin men op de kaart, even als in de werkelijkheid komen kan, vlug heeft leeren besluiten en zich kort en duidelijk heeft leeren uitdrukken. Wanneer in den loop der oefening twee troepengedeelten in ge vecht raken en een aanval plaats heeft, dan wordt beslist, welke der partijen de overwinning behaalt, door een worp van den vertrouwde en er wordt daarbij gebruik gemaakt van den zoogenaamden beslis sing sta fel Deze tafel is horizontaal en verticaal in zes strooken verdeeld; boven de zes verticale kolommen zijn weder de oogen van den dobbelsteen van 1 tot 6 geplaatst, terwijl links van de verticale kolommen de zes horizontale strooken gemerkt zijn met de Romein- sche cijfers van I tot VI zoodat de tafel dus in 36 vakken ver deeld is. Het hangt nu van de omstandigheden af, welke van de horizontale strooken bij de beslissing worden gebruikt; al naar mate de kansen der overwinning verschillenzal men strook I, II, III, IV, V of VI gebruiken. Hierdoor ontstaat de spreekwijze van het werpen in kans I, II, III, IV, V of VI. Rechts van ieder der cijfers I tot VI bevinden zich dus zes vakken die gedeeltelijk rood, gedeeltelijk blauw zijn in verschillende verhou ding; achter kans I is deze verhouding als 11, dus drie vakken rood en drie vakken blauw; achter kans II komen die kleuren voor in verhouding van 2: 3; dus twee vakken rood en drie blauw, terwijl het zesde vak is blank gelaten en met een nul is geteekend als niet gebruikt wordende. Achter kans III in verhouding van 24. Achter kans IV in verhouding van 1: 3. Achter kans V in verhouding van 14. Achter kans VI in verhouding van 1: 5. Staan nu beide partijen volkomen gelijk in sterkte en verkeeren zij onder volkomen gelijke omstandigheden, dat wil zeggen hebben beiden nog geene verliezen geleden, zijn geen van beiden vermoeid ■en staan beiden op gelijkvormig terrein, dan wordt in kans 1 ge worpen, omdat de verhouding der verschillend gekleurde vakken al- Zie het werkje van den kapitein Dommers.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 57