51 daar als 1: 1 is. Vooraf wordt nu door den vertrouwde bepaald welk. der beide kleuren geworpen moet worden, opdat A, die aanval ler is, de tegenpartij overwint. Iiij heeft dus drie kansen om te winnen, terwijl B ook drie kansen heeft om niet geslagen te wordenwij zien dat in dit geval ook, al wordt van een dobbelsteen gebruik gemaakt, de werkelijkheid tamelijk nabij gekomen wordt, want wanneer twee partijen zoo geheel onder dezelfde omstandigheden verkeerenzal alleen het geluk bepalen aan welke zijde het succes zal zijn. Het gehalte der troepen blijft natuurlijk geheel buiten rekening, doordien dat aan beide zijden uitmuntend wordt ondersteld. Is A bij voorbeeld vier maal sterker in aantal, maar blijven de overige omstandigheden dezelfde, dan wordt in kans VI geworpen; hier is de verhouding der roode vakken tot de blaauwe als 1 5, derhalve mislukt de aanval alleen dan, wanneer dat nomtner gewor pen wordt, dat boveu het roode vak geplaatst isook hier bestaat dus weder overeenkomst met de werkelijkheid; een viermaal sterkere overmacht zal niet licht geslagen wordenofschoon de mogelijkheid er toe bestaat. Is A daarentegen vier maal zwakker dan keert de kans, en wordt net kans VI in zijn nadeel geworpen; hij slaagt dus alleen, wan- ïeer hij juist dat nummer werpt, dat boveii het tweede vak geplaatst s; terwijl hij in alle andere gevallen verliest. De kans tot een :chec is dus vrij groot, maar het is ook eene dolle onderneming, om len aanval tegen een viermaal sterkere overmacht te wagen. Niet alleen echter bepaalt de sterkteverhouding de mogelijkheid 'an slagen, al is het altijd zaak bij den aanval de overmacht te heb- >en, verschillende omstandigheden kunnen in het voor- of nadeel au den aanvaller zijn, als: meerdere of mindere geschiktheid van leide partijenhet verrassende van den aanvalde meer of mindere lekking van de tegenpartij enz. enz. Ten einde alweder gelijke imstandigheden voor beide partijen gelijkmatig in rekening te breu ken, zijn in de handleiding de noodige, uit de werkelijkheid afgeleide ;egevens, bijeengevoegd, op grond waarvan de vertrouwde bepaalt in reiken kans ten vóór- of nadeele van den aanvaller geworpen wordt; coinen er somtijds omstandigheden voor, die in de handleiding niet naschreven zijn, dan beslist de vertrouwde zelf en in beide gevallen noeten beide partijen in de aldus verkregen beslissing berusten en Men bedenke wel, dat hier alleen Europeesche toestanden bedoeld worden, n dat men zoowel de verlies- als de beslissingstafels naar de Indische gegevens zou noeten wijzigen.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 58