585 derlijke gevallen, de Oostenrijksche infanterie overhoop te werpen en batterijen te nemen; in 1870 vinden wij weder dergelijke feiten, ondanks de wapening der Fransche infanterie. De overwinning is dus tnooglijk tegen voetvolk, gewapend met het snel vurende geweer dit zou overigens ook bezwaarlijk betwist zijn geworden door ieder, die zich de wisselingen van een ernstig gevecht nauwkeurig voorstelt. Maar men moet zich afvragen, hoeveel dergelijke gevallen zich hebben voorgedaan, of zij in verhouding zijn tot het getal en het gewicht der gevechten, eindelijk, of de verkregene uitkomsten volledig zijn geweestdat is te zeggenof zij niet slechts tijdelijk warenen of zij werkelijk invloed hebben uitgeoefend op den afloop der groote veldslagen en, bijgevolg, op dien van den oorlog. Wij zullen dadelijk hierop antwoorden, dat de aanvallen van de ruiterij tegen het Fransche voetvolk zelden vruchtdragend geweest zijn. Er is slechts één belangrijke geweest in al de veldslagenge leverd tegen het oude keizerlijke leger, en slechts drie of vier in die, welke geleverd zijn geworden tegen de geïmproviseerde legers der derde Republiek. Te Mars-la-Tour (16 Aug.) heeft de Duitsche cavalerie het ge wichtigste en meest vruchtdragende cavalerie-gevecht van den geheelen oorlog geleverddeze dag heeft zijne wedergade niet in de geschie denis der oorlogen van dezen tijd. De oorlogen in het Oosten en in Italië, ofschoon ook groote cavalerie-gevechten aan te wijzen hebbende, bezitten niets der gelijks. Te Custozza viel de Oostenrijksche ruiterij met groote dapperheid de divisiën Bixio en Humbert aan; zij ging de tusschenruimten door, maar zonder een enkel carré overhoop te werpen. De charge, welke het meest op die van Mars-la-Tour gelijkt, is die van de Britsche brigade Cardigan, te Balaclava, op den 26en Oc tober 1854, maar de feiten hadden daar op eene veel kleinere schaal plaatsen de opoffering van menschen was even nutteloos als die van Mars-la-Tour vruchtdragend was. Stellen wij ons een oogenblik den slag van Mars-la-Tour (ook ge naamd naar de dorpen Thionville, Gravelotte en Rezonville) voor: Het derde Duitsche korps streed sinds negen uur des morgens tegen drievoudige strijdkrachten en sneed aan het terugtrekkende leger van den maarschalk Bazaine den weg naar Verdun af. Een woedend infanterie-gevecht had plaats. Om één uur begonnen de krachten en patronen aan de dappere Brandenburger soldaten te ont-

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 592