586 breken, toen zij tegen één of twee uur door eene charge van ver scheidene cavalerie-regimenten ontzet werden. Het tooneel van den strijd was weinig geaccidenteerddus gun stig voor ruiterij. De eerste Fransche linie vormde, gelijk de Duitsche, een lange keten van tirailleurs. Maar zoo de patronen aan de Duitschers be gonnen te ontbreken, de vijand had er niet meer dan zijne tegenpartij. De charge, onstuimig, met de grootste dapperheid en op verschil lende punten volbracht door verscheidene brigades, slaagde er in de eerste linie te overschrijden, tot de soutiens te komen, verscheidene bataljons omver werpende en in verscheidene batterijen doordringende, maar zij werd afgeslagen door de achterwaarts staande massa's, aan gevallen door verscheidene regimenten Fransche cavalerie, en moest onder een verschrikkelijk vuur den terugtocht aannemen. Overigens had een gedeelte der Duitsche regimenten reeds het sein tot verza meling geblazen, alvorens de derde linie te bereiken. Eenige uren later had er nog een dergelijke aanval plaats. Had deze charge eenig resultaat? Men kan het niet ontkeunen. De Franschen verrast door de onstuimigheid der Duitsche ruiterij, moesten hunne aanvallende beweging opgeven, en de Duitschers had den den tijd om de versterkingen te doen oprukkendie hun de overwinning verzekerden. Het is zeker, dat de charge van Mars-la-Tour eene in krijgskundig opzicht uitstekend bekwame beweging van den Duitschen opperbe velhebber geweest is en een schitterend wapenfeit voor de brigades, die ze volvoerd hebben. Zij heeft den grootsten invloed op den uit slag van den dag gehadde cavalerie heeft het een-derde en zelfs de helft harer manschappen opgeofferd om de Franschen tegen te houden; maar er is een zeer groot onderscheid tusschen dezen ruiterij- aanval en die, welke vroeger de overwinning beslisten. De bressen, die hij gemaakt heeft in de Franscke liniën, zijn dadelijk weder ge sloten geworden, en de charge is in het geheel niet het onmiddellijk beslissende voorval van den slag geweest. Er zijn weinig gevangenen ge maakt en de Duitschers hebben misschien meer verliezen geleden dan de Franschen. Waaruit wij besluiten, dat, zoo de cavalerie over eene goede infanterie kan heengaan het haar moeilijk valt ze te vernietigen. Nemen wij, otn onpartijdig te zijn, de volgende onderstelling aan Te Mars-la-Tour waren, in plaats van het derde legerkorps alleen, vier of vijf Duitsche korpsen. Tegen één uur het gevecht onbeslist zijnde, zou men twee divisiën cavalerie hebben doen chargeeren, ge-

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 593