587 lijk Jeu 16en Augustus geschied is. Meent men, dat deze aanval de overwinning zou hebben kunnen beslissen? Wij gelooven het niet. De Duitsche ruiterij zou noodwendig, gelijk te Mars-la- Tour heeft plaats gehad den aftocht hebben moeten aannemen om zich een weinig te verzamelen onder bescherming van het vreeselijk vuur van het geweer met snelle lading. Deze beweging zou den aanvallenden marsch onzer infanterie, alleen in staat om de vruchten der charge in te oogsten, opgehouden en haar het gunstige oogen- blik hebben doen verliezen. Maar een feit gelijk de groote charge van Mars-la-Tourdat der gelijke uitkomsten schenkt, zal altijd eene uitzondering zijn in de oorlogen van onzen nieuweren tijd. Het is de eenige groote aanval, op het slagveld uitgevoerd door eene groote massa cavalerie tegen infanterie en cavalerie. Twee dagen later, den 18en Augustus, te Gravelotte (of te Saint-Privat) zijn de twee ruiterijen achter de liniën van batalje gebleven, zonder te kunnen aanvallen; eveneens te Spi- cheren en te Weissenburg. Te Wörth en te Sedan zijn de aanval len der Pransche cavalerie, brigades, regimenten en escadrons vruchteloos geweest. Blijven over de fcavalerie-aanvallen te Amiens, te Orleans en bij verschillende gevechten, waaraan de drie wapens deel genomen heb ben. Het is waar, de Duitschers hebben in die aanvallen meer dan ééne overwinning op de infanterie op te teekenen. In den slag van Amiens wierp eene charge van eenige Duitsche escadrons een bataljon marine-soldaten omver en nam eenige ka nonnen. Te Orleans nam het 4" regiment huzaren eene batterij. Te Loigny (-3 Dec.) chargeerde een escadron van het ID regiment uhlanen op vijftien honderd passen eene Pransche batterij, die langs den weg kwam. Het soutien infanterie of de bedekking nam de vlucht; de artillerie wilde zich in batterij stellen, maar had den tijd niet om te schieten en werd genomen. Er waren nog vele kleine andere gevechten van dezen aard. De Duitsche cavalerie heeft bewezen, dat zij met een zeer grooten esprit de corps bezield was, dat zij coup d'oeil had en dat hare opleiding haar in staat stelde de stoutste ondernemingen te volvoeren, althans te wagen. Maar welke overigens hun invloed op den afloop der gevechten geweest zij, men kan, zelfs met den besten wil van de wereld, deze dadelijk op de slagvelden verkregene resultaten, deze dadendie men

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 594