588 terecht in de verslagen heeft doen uitkomenniet beschouwen als eene som van diensten, toereikende voor de zeventigduizend ruiters die de Duitschers in dezen veldtocht in linie hebben gebracht. Voe gen wij er bijdat cavalerie driemalen zooveel kost als voetvolk. Houden wij ook nog in het oog, dat de Pransche infanterie eerst sinds 1868 den chassepot had; dat vele manschappen der reserve van het oude keizerlijke leger hem vóór den oorlog nooit in handen gehad hebbenen dat de Pranschen een verkeerd gebruik van de vuren hadden aangenomen. Maar dit alles kan in de toekomst veranderen. Te Langensalza slaagde de uitmuntende Hannoversche cavalerie er niet in de halve bataljons van het le bataljon van het 11e regiment overhoop te werpen, al waren deze ook uitgeput door een ongelukkig gevecht van vier uren. Zij werden eerst gedwongen den terugtocht aan te nemen en in wanorde gebracht door eene massa verbijsterde manschappen. Men kan nog tegen de schitterende wapenfeiten der Duitsche cava lerie aanvoerenzoo men oordeelen wil in het algemeen belang en niet in dat van een enkel wapen dat vijf en twintig ruiterij regimenten gedurende den oorlog slechts zeer onbeduidende verliezen hebben geledenwaaruit volgtwel is waar voor hen alleen dat het hun niet mooglijk is geweest in een geregelden slag te strij den. Laat ons nog de lijdelijke houding van de cavalerie te Beaume- la-Rolande aanhalen. Toch was dit slagveld eene vlakte, gunstig voor de cavalerie. De Duitsche ruiters zouden gaarne van deze omstandigheid partij hebben getrokkenmaar zij werden er in ver hinderd door de hevigheid van het vijandelijke infanterie-vuur. In de oorlogen met Oostenrijk en Prankrijk heeft de Duitsche cavalerie aangevallen in de orde, bij escadrons of bij échelons die de meeste kansen aanbiedt om den tegenstand van de infanterie te breken door opvolgende, talrijke en met korte tusschenruimten van tijd herhaalde schokken. Maar zelfs deze taktiek kan niet op wegen tegen de voordeelen van den achterlader, als hij in handen is van eene moedige, goed onderrichte infanterie en niet van eene, uitsluitend bestaande uit rekruten, gelijk de mobiele en gemobiliseerde nationale gardes. Wij hebben hierboven de werking van de Duitsche ruiterij op de slagvelden nagegaangaan wij nu over tot de veel gewichtiger rol die zij gespeeld heeft in den dienst der voorposten en verkenningen en tot de bewegingen en handelingenwaardoor de Duitsche cavalerie- divisiën er in geslaagd zijn de operaties van het Duitsche leger als

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 595