590 en de veiligheid der cavalerie-divisiën, die de voorhoeden volgden, en van de legerkorpsendie op een heelen of halven dagmarsch achterwaarts oprukten of kampeerden. Hun voorpostendienst bepaalde er zich toe de onmiddelijke veiligheid der bivouacs of kantonnementen te verzekerenhieruit volgde eeue groote vermindering van vermoei enis voor de infanterie, die nu den uitputtenden dienst der voorposten niet behoefde te verrichten. Men behield de cavalerie-divisiën aan het hoofd van het leger overal waar het mooglijk was, en deed ze achterwaarts gaan, zoodra de dag voor een veldslag aanbrak of het terrein haar te ongunstig was. Vóór den slag van Sedan zaten zij den vijand levendig op de hielen en beletten hem nauwkeurige inlichtingen in te winnen omtrent de beweging der Duitsche legerszij droegen er ook veel toe bij om de omtrekkende beweging te verzekerenwaardoor men den vijand van alle zijden omringde. i)e opperbevelhebber van het Duitsche leger zou bezwaarlijk het vertrek van Mac-Mahon's leger uit Rheims en Chalons bijtijds vernomen hebben zonder de massa's ruiterij, die hij vooruit had gezonden. In het tweede tijdperk van den oorlog komt het overwicht van de Duitschers nog beter uit ten gevolge van bijna geheele vernieling der Fransche cavalerie. In den langdurigen veldtocht aan de Loire hebben de ruiterij- divisiën geheele weken in onmiddellijke aanraking met den vijand moeten blijven om rust te kunnen schenken aan de infanterie, die in eene lange reeks van bloedige gevechten was gewikkeld. In dit sterk doorsneden terrein drongen de Duitsche cavalerie-patrouilles met eene koelbloedigheid en vastberadenheid voorwaarts die de Fran- schenwien hunne ijdelheid toch nog een schijnsel van billijkheid en onpartijdigheid had gelaten, dikwerf hebben bewonderd. De dienst der francs-tireurs, sinds October volledig georganiseerd en die zoowel langs de Loire als ten noorden van die rivier het karakter van een gevaarlijken guerillakrijg aannam, de zware verliezen, die er voorde Duitsche ruiterij uit voortvloeidensloegen haren moed niet ter neer. Het is waar, dat men haar soms infanterie toevoegde, hetzij om zekere posten te bezetten, hetzij om zich zekere terrein-gedeelten te verzekeren. In het kort, de cavalerie dekte de korpsen, die zij vooraf ging, deed requisitesverkende en verontrustte het vijandelijke leger. Zij heeft op die wijze zeer groote diensten bewezen, die verreweg alles overtreden, wat zij in de gevechten heeft kunnen doen; dat was

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 597