53 is liet alleen na het einde der oefening veroorloofd, terug te komen op het een of ander, wanneer een van beiden meent dat om -deze of gene reden de beslissing onjuist is geweest. Dit laatste is alleen daarom bepaald, opdat geen onvruchtbare strijd de oefening noodeloos verlengen en de hoofden warm maken zoude. Nogmaals moet ik herhalen, dat het meer of minder gelukkig werpen met den dobbel- steen geen invloed op de gemoederen mag hebben; dat werpen is al leen een hulpmiddel dat aangewend wordt, omdat de vertrouwde niet in alles beslissen kan en allerminst daar, waarbij op het slagveld zoo dikwerf toeval, geluk of hoe men het noemen moge de beste maatregelen doet nutteloos worden en grove fouten met een goeden -uitslag bekroont. Hoe het ook zij, het hangt geheel en al van de genomen maatre gelen af, in welken kans moet worden geworpen, en als men het altijd daarheen weet te leiden, dat in kans YI ten zijnen voordeele moet geworpen worden, kan men gerust zeggen, dat de maatregelen goed genomen zijn, ook al valt de uitslag dan ook minder geluk- iig uit. Tijdens het gevecht leiden beide partijen natuurlijk verliezen; op de kanstafel zijn de punten aangegeven, terwijl daarbij tevens voor verschillende worpen is aangegeven of de geslagen troep totaal of «envoudig geslagen is, dan wel of hij geregeld kan terug trekken. Hiervan toch hangt het af, of zulk een geslagen korps weder na «enige zetten in het gevecht kan gebracht worden en hoelang het weerloos zal zijn. Heeft men over meerdere personen te beschikken, dan worden deze bij beide partijen als onderbevelhebbers ingedeeld, waardoor men de werkelijkheid nog meer nabij komt, doordien de van den vijand ingewonnen berichten werkelijk eerst den opperbevelhebber be reikenwanneer de onderbevelhebbersdie aan hem hebben doen toekomen. En al wacht dan ook de opperbevelhebber met het nemen van zijn besluit, totdat de tijd daar is, zal het hem toch niet euvel te duiden zijn, wanneer hij reeds te voren bedacht, welke orders hij op het bepaalde oogenblik zou geven, terwijl hij die nu, wanneer onderbevelhebbers aanwezig zijn, meer onmiddellijk en zonder lang te -dralen zal moeten uitspreken. Ziedaar een kort overzicht van het zoogenoemde krijgsspel; hoe beknopt deze beschrijving ook zijik hoop het groote nut daarvan voldoende aangetoond te hebbenmen treedt gedurende deze oefening j toch in alle functiëu op, als voorpost-, veld wacht- en patrouille-1

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 59