599 blijft houden om bij onvoorziene voorvallen daarmede naar goedvinden te handelen, ongerekend het bepaalde voordeel dat de oprichting van de Ned. Ind. brigade den lust tot indiensttreding bij de natie zal opwekken en het leger in het vaderland na een tiental jaren onge twijfeld vele militairen tellen zal waarop het trotsch moet wezen; dan mag eindelijk het vooruitzicht geopend heetendat ook Neder land met den tijd een nationaal leger zal bezitten. Wat het detacheereu van kapiteins en le luitenants voor den tijd van vijf jaren betreft, is het noodig dat dit worde aangemoedigd, maar ter voorkoming van ijverzucht en ontevredenheidop eene andere wijze dan thans geschiedthet moet meer eene ruiling zijn waardoor partijen niet worden benadeeld indien dus b. v. 20 kapiteins en 40 1" luitenants naar de koloniën vertrekken, zullen van hier een gelijk aantal naar Nederland gedirigeerd worden. Gratificatiën blij ven voor allen dezelfde en de Indische officier zal ook in Nederland zijnde hetzelfde traktement blijven genieten als in de koloniën; ter wijl na eene vijfjarige detacheering naar Nederland teruggekeerd, kapiteins en luitenants eene blijvende verhooging van traktement zullen erlangen ten bedrage van 600 gulden 'sjaars en het pensioen in welken rang ook verkregen, een vierde meer zal beloopen dan voor Nederland bepaald is. II. Gepensioneerden en hunne afstammelingen in de koloniën. In deze bijdrage achten wij het niet ondienstig ook de aandacht te vestigen op de belangen van de gepensioneerdendie zich om verschillende redenen in de koloniën met der woon vestigenook hun welzijn en dat van hunne kinderen mag niet vergeten wordente meer daar zij met hunne afstammelingen het Europeesch element versterken. De lust om in Indië te verblijven dient zelfs te worden bevorderd door b. v. het pensioen van de uiet-repatriërende officie ren met de helft te verhoogen en voor mindere militairen te ver dubbelen. Uitoefening van landbouw, ambachten en neringen moet bij afstammelingen van Europeeanen in het algemeen worden aange- Zooals de bepalingen thans zijn, die den geachten schrijver wellicht onbekend ziju gebleven, ligt zoodanige ruiling ook in de bedoeling. De noodzakelijkheid om het Indische officiers-korps thans tijdelijk te versterken, heeft die bedoeling voor het oogenblik natuurlijk doen achterstellen. Red.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 606