53 commandant, ja zelfs somtijds als eenvoudig schildwacht; men is dua u de gelegenheid, zijne bekwaamheid in het vervullen van die func- ;iën te toonen, of, heeft men die bekwaamheid niet, zoo bestaat er cans die door ondervinding te leerenmeestal toch zullen van verkeerde naatregelen de slechte gevolgen niet uitblijven en terwijl fouten bij ene manoeuvre te velde veelal ongemerkt voorbijgaan, zoo zal dit bij e bedoelde oefening volstrekt niet het geval zijnmaar zal eene ;ritische behandeling aan het slot in het oog doen springen, hoe ge- ïandeld had moeten worden om een beteren uitslag te verkrijgen. Uit het voorgaande blijkt intusschen duidelijk, dat de kaarten seer uitvoerig moeten zijn en dat daarop terreinplooienheggen luizen enz. enz. moeten voorkomen. Het eenvoudig op grootere schaal overbrengen van de kaarten van de topografische opnemingen zal liet voldoende zijn; daarop komen voor onze oefeningen niet genoeg letails voor, maar die kaarten kunnen zeer goed als basis dienen om laarnaar meer uitgebreide detailkaarten te maken; de hellingen van iet terrein moeten echter alleen door de doorsneden aangegeven worden; arceeringen zouden niet bevorderlijk zijn voor het overzicht, -enzij die zeer licht van kleur werden aangelegdzoodat huizen en vegen op de hellingen niet geheel uit het oog verdwijnen zooals hans wel eens het geval is. Het vervaardigen dier detailkaarten iou een goede oefening zijn voor de daartoe geschikte officieren in le groote garnizoenen, ik zeg geschikte, omdat tot goed, juist en 'lug terreinopnemen een bijzondere aanleg vereischt wordt en dat iet een vrij onvruchtbaar werk zou zijn iedereen tot een opnemer te villen maken. Dat de terreinkennis door het bovenstaande zeer vermeerderd zou worden, behoeft geen betoog, een ieder toch weet dat het tot op lit oogenblik daarmede nog zeer slecht gesteld is. De aldus ver- negen kaarten kunnen dan gereproduceerd worden, zoodat ieder (ataillonskommandant zijti korps alsdan zal kunnen voorzien van e noodige exemplaren om deze in eventueele gevallen aan de zeif- tandig optredende kommandanten te kunnen uitreiken. De repro- uctie behoeft dan tevens niet veel geld te kostenbij ieder batailion uilen allicht een twee- of drietal officieren aanwezig zijn die ambitie ;enoeg bezitten, om hunnen tijd aan een nuttige zaak te besteden, rant wel bestaat zoo ik meen het plan tot reproductie van de kaarten er topografische opnemingen (wellicht is er reeds een begin medege- ïaakt) maar ook al ging dat spoediger in zijn werk dan thans het eval is of zal zijnzoo zullen die kaarten toch altijd op een grootere

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 60