605 Billijkerwijze zouden ook deze wapens in het voorrecht moeten deelen van bij het keurkorps vertegenwoordigd te zijnte dien einde kunnen twee batterijentwee kompagniën kavallerie en eene kom- pagnie mineurs-sappeurs daarbij worden ingedeeld. De kommandanten der afdeelingen en ter Sumatra's Westkust zullen zijn generaals-majoor, gekozen uit de kolonels der infanterie, artillerie en kavallerie. De chef van het wapen der genie, de chef van den geneeskundigen dienst en de hoofd-intendant kunnen tot generaals-majoor worden bevorderd. De legerkommandant moet herkomstig zijn uit het wapen der infanterie of dat der artillerie en gedurende zijn loopbaan minstens twee veldtochten hebben medegemaakt. Zijn adjudant, tevens kabinets chef, zal den rang hebben van kolonel of luitenant-kolonel, wien twee kapiteins tot adjoints zullen worden toegevoegd. Tegen de meening van kundige officieren en personen van onder vinding werden door mij toch zoogenaamde ongezonde strandplaatsen tot garnizoen gekozen, om de eenvoudige reden dat ik voor mij de vaste overtuiging heb dat die ongezond-verklaring zeer overdreven is, want gedurende mijn vier-en-twintigjarigen officiers-dienst in de koloniën bracht ik er slechts vier door in de Palembangsche bovenlan den, te Willem I en Banjoe-Biroede overige te Batavia, Padang, Samarang, Soerabaija en Singkawang; alle plaatsen waar de warmte gedurende den dag op gemiddeld 87° P. kan gesteld worden. Nim mer heb ik opgemerkt dat hier sterfte en ziekten menigvuldiger voor kwamen dan in de bergstrekenzelfs niet bij epidemiën maar wel was dit het geval bij de korpsen die te Willem I binnen de vestingte Sa marang in de door gedurige overstroomingen vochtige kazernen en te Soerabaija in de bedompte lokalen van den citadel werden gehuisvest. Geloof mij, die strandplaatsen zijn waarlijk zoo ongezond niet, waar zou het anders heen met de duizende Europeesche ingezetenen met hunne huisgezinnendie jaren lang daar met der woon gevestigd zijn? Hoe moeten de heereu kooplieden en industrieelen het dan wel maken, die juist gedurende het warmste gedeelte van den dag, in de werkelijke steden, hunne werkzaamheden moeten verrichten? Néén, die ongezondheid moet niet aan de strandplaatsen geweten worden, maar wel degelijk aan slechte huisvesting, uitspattingen van verschillenden aard, ongeregelde levenswijze, dikwijls te drukkende dienstenapathie veroorzaakt door verveling en mogelijk nog andere

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 612