oorzaken, waartegen afdoende maatregelen kunnen genomen worden, van welke de aanwijzing echter niet tot ons onderwerp behoort. Men vrage officieren en minderen gerustelijk af, waar zij liever in garnizoen zouden wezen: Te Tort de Ivock, Padang-landjang, Willem 1, Salatigaof wel te Padang, Batavia, Samarang, Soera- baija? Allen zonder onderscheid zullen aan de strandplaatsen de voor keur gevenaangezien het leven daar aangenamer is en zij er meer verstrooiing zullen vinden, latende de zoo geroemde bergstreken liever over aan de kameraden die herstel van gezondheid noodig hebben. Ja, ik wil aannemen dat het niet kwaad zoude zijn Europeesche nieuwelingen gedurende het eerste jaar een koel klimaat tot garni- zoens-plaats aan te wijzen, maar niet op den duur; het is hoognoodig dat de man zich aan warmte gewentwant bij onze veldtochten heb ben wij de keuze niet om in het gebergte of in de koelte te gaan vechten. Welke gevolgen zoude het bovendien na zich slepenwanneer het hoofdbestuur met omgeving en het geheele leger in de boven landen overgebracht en geconcentreerd werdenongerekend de enorme kosten welke hiermede gepaard moeten gaan? Handel en industrie bleven natuurlijk aan het strand gevestigd, liefst onbeschermd! Ook het verspreiden van het leger over geheel Java zal vele te genstanders ontmoeten, vooral bij degenen die gesteld zijn op een uitsluitend concentrisch verdedigings-stelselwaarvan ik juist een verklaard vijand ben, evenals van permanente fortificatiën op onze eilandengelijk reeds door mij werd uiteengezet in de eerste nummers van dit tijdschrift. Juist door decentralisatie geraakt het leger bekend met de terreinenwaarop het later mogelijk ageeren moet; die verspreiding van garnizoenen brengt ook .eene geweuschte rust in de verschillende residentiën, alwaar de veiligheid thans zoo veel te wenschen overlaat, en maakt ook kostbare troepen-bewegingen onnoodig, welke tegenwoordig zoo herhaaldelijk plaats hebben om de orde te herstellen. Daarbij worde niet over het hoofd gezien dat de bevolking van een garnizoen groote voordeelen trektzijne tegenwoordigheid de welvaart bevordert, neringen doet bloeien, indus trie aanwakkert, terwijl de samenleving bij het Europeesch gedeelte in kleine plaatsen er veel door winnen zal en de band tusschen burger en militair hechter wordt. Timmerman. Gep. Majoor. 606

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 613