608 nen en waardeeren de werken van dezen uitstekenden schrijver, de nauw keurigheid zijner inlichtingende belangstelling, die hij weet in te boeze men voor zijn verhaal, en de scherpzinnigheid zijner kritiek. Dit nieuwe boekdeel heeft in geen enkel opzicht iets te benijden aan vorige, en het talent van den schrijver is, gelijk men verwachten konop de hoogte gebleven van de voor altijd gedenkwaardige gebeurtenissenwaarvan hij het verhaal ondernomen heeft. Niets is meer belangwekkend dan zijn gevoelen over de verschillend beoordeelde dagen van BornyMars- Ia-Tour (Rezonville) en Gravelotte (14, 16 en 18 Aug.), ofschoon dit oordeel in tegenspraak blijkt te zijn met de aangenomene denk beelden over de onfeilbaarheid van den Duitschen generalen staf. Werkelijk heeft misschien de openbare meening, altijd verblind door het geluk, te dikwijls de volvoering van een vooraf beraamd plan gezien in wat slechts de gelukkige inspiratie van het slagveld was en alzoo op de credit-zijde van het hoofdkwartier gebracht, wat had moeten worden toegeschreven aan de handeling op eigen verantwoordelijkheid van de korps-chefs. Misschien ook gaat de heer Lecomte te ver in zijne zucht om aan ieder zijn deel toe te kennen en verkleint hij het aandeel van het algemeene plandat deze gelukkige toevallen zoo dikwijls heeft doen ont staan en zoo vruchtdragend voor de Duitsche legers gemaakt heeft. In allen gevalle moet menalvorens het laatste woord over dit onderwerp te kunnen sprekenafwachtendat het officiëele geschiedverhaal van den Pruisischen generalen staf ons den juisten tekst geleverd heeft van alle bevelengegeven van den dertienden Augustus tot den eersten Sep tember. Zoo lang zal elke gevolgtrekking, zelfs de meest waarschijn lijke, altijd iets voorbarigs hebben, iets van eene gissing. Zoo de heer Lecomte dit officiëele verslag niette zijner beschikking gehad heeftheeft hij ten minste zorgvuldig geput uit alle bronnen, die hem konden inlichten, zonder de geringste te verwaarloozen. Onder de bronnen die van groote waarde zijn omdat zij het karakter dragen van een rechtstreeksch getuigenis, bijgebracht door een bevoegd man moeten wij het merkwaardige boek van den heer "V. D. noemen, over de verrichtingen van het Rijnleger Ristoire de la guerre de 1870par AD.officier dl état-major, avec planches, un volume). De initialen ver bergen den naam van een geleerd staf-officier, in Frankrijk zeer bekend. Naast zijn werk plaatst zich het eveneens belangwekkende boek dat de persoonlijke herinneringen bevat van Dr. Ferdinand Quesnoy. Campagne de 1870. Armee du IIhui, par le Br. Ferd. Quesnoy, médecin principal de \<e classe a Varmée du Rhin, un volume). Beiden hebben de operaties van dit even dappere als ongelukkige leger,

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 615