613 op stelligen toon verklaren, dat zij moest gelukken. En zelfs de slechte kansen hadden verreweg de overhand op de goede, want zoo de Duitsche soldaten vermoeid waren, de Eransche waren het ook, en de eersten moesten in hunne inspanning gesteund worden door de verwachting van de versterking, die van uur tot uur kwam opzetten, terwijl de Eranschen op geene versterking te hopen hadden. Wij blijven dus geloovendat de insluiting van het Eransche leger binnen Metz het natuurlijke gevolg geweest is van de vertraging, aangebracht in den terugtocht op Verdun; dat deze eerste gepleegde misslag de reden is geweest van al de anderen, en dat het niet billijk is aan de weifeling van den opperbevelhebber op het slagveld van Mars-la- Tour de verantwoordelijkheid van eene ramp toe te schrijven, waarvan de oorzaken hooger opklimmen. Krijgskundige aclvocaterij G.) Onmiddelijk na de dubbele nederlaag bij Worth en Spicheren moest men kiezen tusschen twee veldtochtsplannen ten spoedigste al de strijd krachten, waarover men beschikte, samentrekken om den vijand af te wachten onder de muren van Metz, en in deze gunstige stelling een groo- ten verdedigenden slag leveren; of wel zonder verwijl den terugtocht op Chalons bevelenMetz onder de bewaking van zijne bezetting laten alzoo den vijand dwingen zijne macht te verdeelen om een observatie korps voor deze vesting te lateneindelijk meer nabij Parijs het slagveld te zoeken, waar het lot van Frankrijk moest beslist worden. Tusschen deze twee veldtochtsplannen, beiden zeer aanbevelenswaardvond men beter geen enkel te kiezen, of liever: men koos ze beide te gelijk. Men zond een gedeelte van het leger naar Chalons, terwijl het andere gedeelte, het talrijkste en degelijkste, den vijand onder de muren van Metz afwachtte of scheen af te wachten. Vervolgens, toen eens de vijand in het gezicht was, liet men dit veldtochtsplan varen en werd de terugtocht gelast. Ongelukkigerwijze was het geen tijd meer, en in een oorlog, gelijk dien, welken men pas had aangevangen tegenover een ondernemenden en bewonderenswaar dig geleiden vijandbegaat men geene ongestrafte fouten. Men moet nergens anders de oorzaak zoeken van die ongelukkige overgaaf, die men met allerlei namen gedoopt heeft onder andere den meest verfoeiden verraad. Wanneer het oosrenblik zal gekomen zijn om koelbloedig te oordeelen over de menschen en de zakenzal men ongetwijfeld erkennen, dat deze ramp, eene der grootste ge beurtenissen van de hedendaagsche geschiedenisbij slot van rekening niets anders geweest is dan het natuurlijke en logische gevolg van een terugtochtdie eenige dagen te iaat was aangevangen. O O

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 620