614 Maar wij zijn nog zoo ver niet. Ook maken wij er geene aan spraak op den heer V. D. in eene meening te doen deelenwaartegen geheel zijn boek bestemd is verzet aan te teekenen. De zaak wordt bovendien bepleit met eene warmte, die zich aan den lezer mededeelt en zoo men weerstand biedt aan de betooggron- denkan men toch den pleitbezorger geen sympathie voor zijn talent en geen eerbied voor de oprechtheid zijner overtuiging onthouden. Sedan. In geheel de nieuwere krijgsgeschiedenis is er, met uit zondering van den terugtocht uit Moskou, geen ontroerender verhaal dan dat, hetwelk betrekking heeft op den korten achtdaagschen veld tocht, in Augustus 1870 bij Reims aangevangen om den leu September onder de muren van Sedan uit te loopen op de ramp, die bekend is. Deze smartelijke geschiedenis moge honderd en honderd malen geschre ven zijn geworden, altijd volgt men even ademloos en beklemd de mar- schen en tegenmarschen van dat ongelukkige leger, dat men vergezelt van Reims naar Rethel, van Rethel oostwaarts naar Vouziers, van Vouziers noordwaarts naar le Chêne Populeux, vervolgens van le Chêne Populeux terug naar Vouziers, en van daar noord-oostwaarts naar Beaumont, naar Mouzon, naar Carignaneindelijk weder naar het noorden en westwaarts naar Sedan, waar zijn noodlot het wachtte. Het verhaal van die weifelingen, zoowel in het algemeene plan als in de bijzonderheden, van die verkeerde manoeuvres, van den zoo onvoorzichtig verspilden kostbaren tijd tegenover een vijand die geen enkel uur verspilde en voorwaarts drong naar het noorden als de zwellende wateren van eene verschrikkelijke overstrooming dat alles kan niet koelbloedig worden gelezen, het doet de uitwerking van eene nachtmerrie. MeD zoude willen ontwaken en dien ongelukkigen toeroepen c/Daar zijn zij, haast u 1" En voor al die weifelingen, voor al die zoo duur geboete dwalingen is de opperbevelhebber niet verantwoor delijk, want hij volgt, ondanks zich zeiven, een veldtochtsplan, dat hij afkeurt; hij ontvangt uit Parijs raadgevingen, die lastgevingen zijn, en waaraan hij geen weerstand mag bieden Het is de staatkunde, die aan krijgskunde wil doen, en, gelijk zich laat be grijpen het slecht doet. Ondanks het, helaas in deze troebele tijden (l) Waarom niet? Een opperbevelhebber is geen werktuig. De generaal de Perponcher was in 1815 ook ongehoorzaam. Later was men er hem dankbaar voor. G.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 621