616 bekommeren om het gevaar, dat deze vervanging, in het midden van een aangevangen veldslag, het Eransche leger kon doen loopen. Eindelijk verwijt de heer Ducrot aan zijnen opvolger, dat hij altijd in die zinsbegoocheling van eene mooglijke of vermoedelijke overwin ningeene noodzakelijke beweging heeft doen staken, die reeds een uur vroeger begonnen was en alleen het leger kon ontrukken aan de schande eener overgaaf. Dat alles beweert de generaal Ducrot. De generaal de Wimpffen daarentegen beweert, dat, zoo hij zijne volmacht vertoond heeft, hij dit gedaan heeft uit een geest van vol- komene belangeloosheid. Hij rekende niet op eene overwinning, maar hij vleide zich zijne stelling tot den avond te handhavenin de hoop vervolgens den terugtocht te kunnen bewerkstelligen onder begunsti ging van de duisternis. De terugtrekkende beweging op Illyin den morgen door den gene raal Ducrot aangevangen, scheen hem zoo gevaarlijk toedat hij niet meer aarzelde het opperbevel te eischen ten einde ze tegen te houden terwijl het nog tijd was. De stellingen van Garenne en Givonne schenen hem uit het oogpunt der verdediging vrij wat beter toe dan die van Illy. Wat den aftocht op Mezières betreft, gelijk de generaal Ducrot scheen te willen dit was een moeielijk uit te voeren ontwerp, daar, vol gens den generaal de Wimpffen, die weg m den morgen reeds door meer dan tachtigduizend Duitschers was afgesneden geworden. Aan den ande ren kant beschuldigt de generaal de Wimpffen den generaal Ducrot in Sedan te zijn teruggetrokken vóór het einde van het gevechten alzoo door zijne raadgevingen er toe te hebben bijgedragen de witte vlag op de muren der vesting te doen planten, terwijl hijde Wimpffen zich gereed maakte om in de richting van Bazeilles door te breken een weg die, volgens hem, om drie uur des namiddags volkomen vrij was. De heer Ducrot betwist dat alles; hij beweert, dat in den morgen van den eersten September de weg naar Mezières vrij wasomdat hij nog slechts afgesneden was door het elfde Pruisische legerkorps, dat men gemakkelijk overhoop had kunnen werpen In elk geval was een terugtocht, zelfs een gevaarvolle, beter dan een slag, aan gegaan in de muizenval van Sedan. De generaal Ducrot verklaart het planten van de witte vlag eerst te hebben aangeraden, toen de vlucht algemeen was en er geene enkele kans meer bestond aan eene overgaaf te ontsnappen. Wat het doorbreken in de richting van Bazeil- Men had toch den lGen Aug. het korps van Alvensleben II niet over hoop kunnen werpen. n

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 623