620 sche worstelingen te zamen stelt, het voor en tegen in eene zuivere schaal weegt en aan ieder den lof of blaam toekent, dien hij verdiend heeft. De geschiedenis van den veldtocht van Sedan in het werk van den zwitserschen kolonel Lecomte is een model dezer soort van letterkunde, en wij kunnen onze lezers niet genoeg uitnoodigen zich het geestelijk genot te verschaften, dat wij zelf hebben gesmaakt bij het lezen van deze ontroerende bladzijdendie geheel zonder frasen zijnmaar aan grijpend gelijk de waarheid. Na ze gelezen te hebbenzullen zij beter dan vroeger de oorzaken en aanleidingen van dat groote militaire drama begrijpen, een der meest ongehoorde, niet alleen van onzen tijd maar van alle eeuwen. Misschien zullen zij niet in alle opzichten deelen in de eenigszins kleinachtende meening van den schrijver over de Pruisische strategie en over de waarlijk te gewichtige rol, die, volgens hem, het toeval of het blinde geluk (J) in geheel dezen veldtocht gespeeld heeft. Zijne kritiek blijft niettemin waar uit het oogpunt der algemeene beginselen van de krijgskunsten er is niet één officierhoe groot ook het aantal zijner ridderkruisen of de zwaarte van zijne epauletten zijn mogedie er niet over peinzen en er niet zijn voordeel mede doen kan. Omtrent een ander werk: Campagne de 1870. BelfortRheims Sedan. Le 7me corps de Varmee du R/tinpar le Prince Georges Bi- hescoofficier supérieur de Varmee franqaiseattaché au 7me corps leest men in het zwitsersche dagblad Der Bund: //Het is een zeer zeldzaam en tevens zeer verblijdend verschijnsel, als men onmiddellijk na groote worstelingen, die de wereld hebben doen schudden, eene kalme, onpartijdige en volledige schildering van de gebeurtenissen door iemand die er deel aan heeft genomen te lezen krijgt. Dezen indruk maakt het werk van Vorst Bibesco. Het is in zekere mate eene levensbeschrijving van het zevende Eransche leger korps in den veldtocht van 1870. De inleiding bevat het staatkundige en diplomatische deel van de aanleidingen tot het groote drama. Men vindt daar vele bijzonder heden, die niet alleen van eene grondige studie en juiste kennis van den schrijver omtrent Eransche en Europeesche toestanden blijk dragen maar ook den denker den sleutel tot de oplossing van zoo vele raadsels aanbieden. De tabellen omtrent het leger van Mac-Mahon en dat der Duitschers 0) Het is dan toch hoogst opmerkelijk, dat zooveel krijgslieden zeven maanden lang het geluk aan hunne vaan hebben weten te verbinden. G.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 627