55 De bestaande reglementen zijn, zooals wij reeds opmerkten, geheel op Europeesche leest geschoeid; dit heeft eenige bezwaren in en het is wenschelijk dat die reglementen voor Indisch gebruik grooten- deels omgewerkt wordenmaar hoewel men door de toepassing der reglementen, zooals ze nu zijn, wel somtijds tot min of meer onjuiste toestanden zal geraken, zoo is dit nadeel in vergelijk van het groote nut der oefening zoo gering, dat we zonder eenig gevaar gerust die reglementen kunnen gebruiken tot tijd en wijle de ondervinding ons langzamerhand de minder juiste bepalingen zal doen inzien, die dan door lederen vertrouwde meer in den geest der werkelijkheid kunnen gewijzigd worden. We willen slechts één punt releveerende snel heid van beweging der verschillende wapens zal hier eene andere zijn dan die in Europa; reeds wanneer de troepen langs gebaande wegen marcheeren, maar nog te meer zal dit het geval zijn, wanneer de marsch door kampongs, over sawahs of langs andere ongebaande wegen gaat; de vertrouwde, zooals we reeds opmerktenis dan de man om die zaken te wijzigen. Voor den krijg tegen ongeregelde troepen, zooals wij die hier te voeren hebben, zijnde reglementen evenmin ingericht, maar het zal ook zeer moeielijk zijn om daarvoor ooit vaste regelen te maken hoewel het ons niet geheel onmogelijk schijnt, ook dien krijg, zij het' dan ook min of meer onvolkomen, voor te stellen; maar het is onze vaste overtuiging, dat de strijd tegen even talrijke geoefende en geregelde troepen met vrij wat meer moeite goed is ten einde te brengen dan tegen ongeregelde slecht bewapende benden, ja ook al zijn ze veel talrijker, mits men maar een open oog heeft voor ver anderde omstandigheden en de ondervinding, bij vroegere oorlogen opgedaan niet in den wind geslagen wordt. We zijn aan het einde onzer taakmeer kunnen we van de oefe ning niet zeggen, duidelijker kunnen wij den aard daarvan niet maken; maar wij drukken den wensch uit, dat die officieren in het leger, welke de oefening kennen, door ons schrijven opgewekt zullen worden in hunnen kring het krijgsspel te leeren waardeeren. In den be ginne zal hun dit wellicht eenige moeite kosten, maar ten slotte- zullen zij hunne moeite beloond zien en de overtuiging erlangen, een nuttig werk te hebben verricht. W. J. 1\T. Bosboom. BuitenzorgSeptember 1872.

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 62