58 vrouw, percentsgewijze verhoogd. Bij een tweede huwelijk wordt op nieuw aan deze storting gevolg gegeven 4". Het recht op pensioen gaat voor de weduwen verloren door eene eerroovende sententie tegen man of vrouw, door verblijf te houden buiten 's lands zonder verkregen toestemmingdoor overlijden en door hertrouwen. Laat ons thans nagaanin hoeverre deze bepalingen aan de bil lijkheid kunnen worden getoetst. Wij willen nu daarlaten, in hoeverre een Gouvernement het recht heeft, om, zonder de belanghebbenden zelfs te hebben gehoord dezen aan eene korting op de door hen verdiende tractementen te onder werpen. De Koning of, indien onze positie bij de wet geregeld ware, de wetgevende macht heeft zeker de bevoegdheid, ook onze tractementen te verminderen; of dit wijze staatkunde mag heeten zou natuurlijk eene andere kwestie zijn. Maar voorzeker strijdt het met de billijkheid, dat aan allen eene korting wordt opgelegd ten bate van enkelen; dat zij, die, volgens de Indische adatnatuurlijke kinderen bezitten, moeten con tri- buëeren voor de verzorging van wettige weezenen hun eigen vleesch en bloed niet kunnen verzorgen. Een beroep op de kameraadschap, die schoone band die de officieren van het Indische letter met elkan der verbindt, is onmachtig om zoodanige regeling te billijken; die kameraadschap is alleen schoonwanneer zij steunt op den vrijen wil der individuen. Waarom Inlandsche officieren van het deelgenootschap van het fonds worden uitgesloten, is ons niet duidelijk. De gehuwden onder hen zouden toch voorzeker even gaarne aan hunne wettige echtge- noote na hun dood een onbezorgd bestaan willen verzekeren. De jaarlijksche bepaling van het bedrag der contributie steunt op bepaald verkeerde grondslagen. De thans levenden zorgen nu voor de pensioenen der weduwen van hen, die, om een gemiddeld cijfer te noemen, twintig jaar geleden aan het fonds contribueerden. Even eens zullen zijdie na ons officier bij het Indisch leger worden moeten zorgen voor onze weduwen en kinderen. Tot nu toe gaat dit goed, omdat vroeger slechts betrekkelijk weinig officieren getrouwd waren (in 1850 slechts 17 pCt.)maar het huwen neemt van jaar tot jaar toe, zoodat in 1S72 de verhouding reeds tot 46 pCt. was geklommen, en bij de meer vrijgevige bepalingen, in den laatsten

Militair Tijdschrift | 1873 | | pagina 65